58 - 39

29/06/2023 20:30 Play Off Shipping League A 22/23 40'

Kyklades Maritime1520111258
EastMed118101039

Στον μικρό τελικό της Shipping League A, η ομάδα της Kyklades Maritime κατέκτησε την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα κερδίζοντας την ομάδα της Eastmed με 58-39.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν ατομική άμυνα για να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά η καλή κυκλοφορία της μπάλας έσπαγε την αντίπαλη αμυντική διάταξη με το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 11-7. Στη συνέχεια, οι σωστές πάσες συνέβαλαν θετικά στην επιχείρηση ελεύθερων σουτ αλλά οι ευστοχία τους ήταν κακή και έτσι το επιμέρους σκορ μέχρι τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου ήταν ισόπαλες στους 4 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε με την συνέχιση της καλής κυκλοφορίας της μπάλας να ακολουθείτε από εύστοχες προσπάθειες που άνοιξαν το παιχνίδι και επέτρεψαν στους γηπεδούχους να προηγούνται με 27-19 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο ωστόσο το επιθετικό μπλακ άουτ των φιλοξενούμενων δεν πέρασε ανεκμετάλλευτο από τους γηπεδούχους οι οποίοι μέσα από αιφνιδιασμούς είχαν ένα σερί 8 πόντων μέχρι το ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο επιθετικός ρυθμός δεν ήταν σε μεγάλα επίπεδα με τις ομάδες να έχουν ισορροπημένο σκορ το οποίο στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 40-25. Στην πορεία η αιφνιδιασμοί που δοκιμάζονταν και από τις 2 πλευρές βοηθούσαν στην ύπαρξη ενδιαφέροντος στον αγώνα. Και σε αυτό το σημείο όμως η ομάδα της Kyklades Maritime δεν δεχόταν κάποια απειλή και είχε τον πρώτο λόγο για τη νίκη καθώς στο τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν 46-29.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι ομάδες αγωνίζονταν σαν ο αγώνας να κρεμόταν από μια κλωστή. Ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικές μεταξύ τους και ξεδίπλωναν τις επιθετικές τους αρετές στα παρκέ. Το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 52-33. Στα επόμενα τα λεπτά με τη διαφορά σε μεγάλα επίπεδα οι σημαντικές αλλαγές ήταν πολύ δύσκολο να συμβούν κάτι το οποίο επιβεβαιώθηκε.

ΚΟΥΡΤΑΛΗΣ Ν. (ΑΡΧΗΓΟΣ KYKLADES MARITIME)