56 - 61

18/05/2023 20:30 Shipping League 22/23 13 40'

Kyklades Maritime812221456
EastMed1214191661

στον αγώνα μεταξύ της Kyklades Maritime και της Eastmed οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 56-61.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ατομική ενώ οι αντίπαλοί τους, ζώνη σε έναν αγώνα που ρυθμός ήταν γρήγορος. Οι επιθέσεις των ομάδων ήταν οργανωμένες αλλά ταυτόχρονα και σύντομες με τους γηπεδούχους να εμφανίζονται στην αρχή καλύτεροι και να προηγούνται με 6-3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια όμως η πλευρά της Εastmed με καλό γύρισμα της μπάλας κατάφερε να πιέσει σωστά την αντίπαλη επίθεση και ανέτρεψε τις ισορροπίες του αγώνα καθώς προηγούνταν με 8-12 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα λάθη στην επίθεση των παικτών της Kyklades Maritime τους κρατούσαν χωρίς σκορ, μια κατάσταση που οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν με τις ωραίες τους συνεργασίας και ανέβασαν τη διαφορά τους στο +13 στα μισά της περιόδου 8-21. Στο υπόλοιπο οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας που εξαπέλυσαν είχαν ένα επιμέρους σερί 12-5 που τους βοήθησε να επιστρέψoυν στον αγώνα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Kyklades συνέχισαν βασισμένοι στο μομέντουμ του αγώνα και αφού αρχικά ισοφάρισαν στους 26 πόντους, προσπέρασαν τους αντιπάλους τους και προηγούνταν 34-30 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία όμως οι φιλοξενούμενοι έδειξαν μαχητικότητα και με 2 μαζεμένα τρίποντα προσπέρασαν τους αντιπάλους τους και κράτησαν τα ηνία του αγώνα μέχρι και τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου 42-45.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Εastμεδ κυριάρχησαν σε άμυνα και επίθεση δείχνοντας πολύ πιο έτοιμοι ψυχολογικά για τις συνθήκες του αγώνα και προηγούνταν με 44-54 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα κρίσιμα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, οι προσπάθειες των γηπεδούχων να μειώσουν τη διαφορά έπεφταν στο κενό αφού οι αντίπαλοί τους διαρκώς έβρισκαν απαντήσεις με αποτέλεσμα να περιοριστούν σε μια ήττα με 5 πόντους διαφορά.

ΚΟΥΡΤΑΛΗΣ Ν. (ΑΡΧΗΓΟΣ KYKLADES MARITIME)