23/06/2022 22:00 Play Off Shipping League A 21/22 40'

Kyklades Maritime1310101649
EastMed159172364

Δραπετσώνας Αριστείδης Παπαμιχαήλ
Ρήγα Φεραίου & Κουντουριώτου, Δραπετσώνα, 18648

Στον ημιτελικό της Shipping League  μεταξύ της Kyklades και της Eastmed οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 49-64.

Στην αρχή του αγώνα οι ομάδες χρησιμοποίησαν σαν όπλο για την πρόκριση στον μεγάλο τελικό αμυντικά man to man σχηματισμό. Επιθετικά, στην αρχή κυκλοφορούσαν τη μπάλα καλά και έβρισκαν σκορ στις προσπάθειες τους και το σκορ ήταν  9-6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την απόδοση τους και το σερί 7 πόντων στο τέλος της περίοδού τους έβαλε μπροστά με σκορ 13-15.

Στο 2ο δεκάλεπτο, ο ρυθμός έγινε πιο αργός με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο με καλό transition  και το σκορ ήταν  21-19 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, o εκνευρισμός στην εκδήλωση των επιθέσεων επικράτησε αναγκάζοντας τους σε χαμηλές πτήσεις με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 23-24

Στο 3ο δεκάλεπτο, οι παίκτες συνέχιζαν να εμφανίζονται κρύοι με τους παίκτες της Eastmed να είναι καλύτεροι και να αυξάνουν σε μικρό βαθμό το προβάδισμα τους  και το σκορ ήταν  26-30 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το σερί τους των 10 πόντων (26-38) και έδειξαν πως δεν ήταν διατεθειμένοι να αφήσουν το προβάδισμα τους να χαθεί και να είναι αποδοτικοί με την περίοδο να κλείνει με σκορ 33-41.

Στο 4ο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με καμμιά ομάδα να είναι ικανή να πετύχει κάποιο σερί με τη διαφορά να μένει σταθερή βάζοντας δύσκολα στους παίκτες της Kyklades  και το σκορ ήταν  46-54 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι γεμάτοι αυτοπεποίθηση από τη προ 48 ωρών πρόκριση τους δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα να τα διαχειριστούν σωστά, απέκτησαν διψήφια διαφορά και πήραν τη πρόκριση στο τελικό με σκορ 49-64.