17/12/2019 19:30 Shipping League 19/20 5 40'

Kyklades Maritime131214746
MM Marine1213231260

Κλειστό Αγ. Αναργύρων
Geor. Papandreou 36-38, Agii Anargiri 135 62, Greece

Στον Αγώνα της 5ης Αγωνιστικής μεταξύ της Kyklades Maritime και της MM Marine, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 46-60.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man to man, ενώ επιθετικά επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις, με τον Xατούπη Σ. με διαδοχικά κλεψίματα και assist να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του και το σκορ να είναι 4-7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου ο Κουρτάλης Ν. κουβάλησε στο σκοράρισμα την ομάδα του, ο Παπαιωάννου κυριάρχησε στα ριμπάουντ και με run 9-5 των γηπεδούχων η περίοδος έκλεισε με σκορ 13-12.

Στο 2ο Δεκάλεπτο ο Παπαιωάννου πήρε την σκυτάλη στο σκορ της ομάδας του και με assist του Πίππου Ν. η MM Marine πέρασε εκ νέου μπροστά με σκορ 19-20 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι δύο αντίπαλοι παρέμειναν κοντά, ο ρυθμός ανέβηκε ελαφρώς, τα ποσοστά έπεσαν και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 25-25.

Στο 2ο Ημίχρονο το τέμπο ίδιο αλλά με τους γηπεδούχους να βασίζονται υπερβολικά επιθετικά στον Κουρτάλη Ν., σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους οι οποίοι με πολυπρόσωπη επίθεση και πρωταγωνιστή τον Γκότση Π. κατάφεραν να πάρουν για πρώτη φορά διαφορά 3 κατοχών και η 3η περίοδος έκλεισε με σκορ 31-39 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων με τους παίκτες των Kyklades να δείχνουν διάθεση και μαχηικότητα αλλά παράλληλα παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης και τους παίκτες της MM Marine να επιβάλουν το παιχνίδι τους, έπαιξαν πιο ολοκληρωμένο μπάσκετ ανέβασαν το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα και πήραν τελικά την 1η τους Νίκη στην φετινή Σεζόν!

Διαιτητές: Σρέμπας, Παπαδόπουλος Χ.

Πίππος Ν. (Αρχηγός MM Marine)

”Μαζευτήκαμε τελικά, σημασία έχει ότι φεύγουμε χωρίς τραυματισμούς, είναι η 1η μας Νίκη είμαστε χαρούμενοι, η αλήθεια είναι ότι το ρόστερ μας αξίζει πολύ καλύτερη θέση από αυτή που έχει τώρα. Δεν καταφέρνουμε να κάνουμε προπονήσεις, δεν καταφέρνουμε να βρούμε ρυθμό και χάνουμε από ομάδες που θεωρητικά εγώ πιστεύω ότι δεν πρέπει να χάνουμε. Σήμερα παίξαμε πολύ σωστά και συγκεντρωμένα.

Καλές Γιορτές, συγχαρητήρια στους αντιπάλους και τα λέμε από την νέα χρονιά!”