20/12/2022 19:00 Shipping League 22/23 8 40'

Kyklades Maritime1811231365
Sun Enterprises51582250

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα της 8ης αγωνιστικής μεταξύ της Kyklades Maritime και της Sun Enterprises, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 65-50.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 ομάδων επέλεξαν άμυνα ζώνης για να μπορέσουν να θωρακιστούν αμυντικά. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο καλά τον αγώνα ήταν η γηπεδούχος η οποία εμφάνιζε μεγάλη αποτελεσματικότητα και σε άμυνα και σε επίθεση. Ως αποτέλεσμα αυτού, είχε πάρει από νωρίς μια διψήφια διαφορά μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου 18-5 που της φάνηκε ιδιαίτερα χρήσιμο για τη συνέχεια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η επιθετική παραγωγικότητα ήταν αντίστοιχη. Η ομάδα που κυριαρχούσε ήταν η Kyklades η οποία συνέχισε να κρατάει το διψήφιο προβάδισμα υπέρ της προηγούμενη με 22-11 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο όμως, οι παίκτες της Sun Enterprises, αντέδρασαν και κατάφεραν με επιμέρους σερί 7-9 να κατεβάσουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι επιβεβαίωσαν την υπεροχή τους. Αρχικά κράτησαν τους αντιπάλους τους στο μηδέν για περίπου 4 λεπτά και παράλληλα στην επίθεση πλήγωναν συνεχώς την αντίπαλη άμυνα με τις γρήγορες επιθέσεις τους, που τους έδωσαν ουσιαστικά τη νίκη από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (52-28).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων, χαλάρωσαn κάνοντας πολλά άστοχα σουτ και βιαστικές επιθέσεις. Από την πλευρά τους οι παίκτες των φιλοξενούμενων παρά τη διαφορά έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα και μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο προσπαθούσαν να κατεβάσουν τη διαφορά πετυχαίνοντας το σημαντικά. Αρκέστηκαν όμως σε μια ήττα 15 πόντων με σκορ 65-50.

ΚΟΥΡΤΑΛΗΣ Ν. (ΑΡΧΗΓΟΣ KYKLADES MARITIME)