07/04/2024 18:30 Commercial League C 23/24 17 40'

Lavipharm141417752
Bureau Veritas1316101958

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Μια δύσκολη νίκη πέτυχε η ομάδα της BUREAU VERITAS με 52-58 επί της ομάδας της LAVIPHARM στα πλαίσια της δέκατης έβδομης αγωνιστικής της Commercial League C. Με ρεκόρ συνεχίζει δυνατά για την είσοδο στην τετράδα, με τη LAVIPHARM να πέφτει στο 7-7 και να χάνει οριστικά τις ελπίδες της, με εμφανίσεις όμως σαν αυτή θα είναι δύσκολος αντίπαλος για όποια ομάδα την βρει στα play off.

Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπυ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι ομάδες είχαν διαφορετική αντιμετώπιση στην άμυνα τους, με τη LAVIPHARM να επιλέγει man to man και τη BUREAU VERITAS ζώνη. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς κάτοχο. Ο Χατζηγιάννης της LAVIHPARM ξεκίνησε δυνατά με 8 πόντους με δύο τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο για να πάρει τη σκυτάλη ο Μπάκος με 8 στο δεύτερο. Αντίστοιχα ο Κοκκίνης είχε φοβερό πρώτο δεκάλεπτο με 8 πόντους με τον Πιτο να παίρνει φωτιά στο δεύτερο με 11 πόντους για το 28-29 του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι μπήκανε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με τρία τρίποντα και κυρίως πιεστική και καλή άμυνα κατάφερνα για πρώτη φορά να πάρουν προβάδισμα 6 πόντων (45-39), με την BUREAU VERITAS να μη καταφέρνει να βγάλει το καλό της πρόσωπο και μοιραία να μένει πίσω.

Όμως η έμπειρη και ποιοτική BUREAU VERITAS έβγαλε αντίδραση στο κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο. Ανέβασε την ένταση της άμυνα της με τη LAVIPHARM να μένει 5 λεπτά χωρίς σκορ, στην επίθεση κυκλοφόρησε και πέρασε την μπάλα μέσα στο καλάθι κάνοντας γρήγορα την ανατροπή του σκορ και παίρνοντας τελικά τη νίκη πιο εύκολα από ότι φαινότανε στην αρχή του δεκαλέπτου.

Κοκκίνης και Πίτος οι κορυφαίοι των νικητών, βοήθησε και ο Γκολεζάκης. Χατζηγιάννης και Μπάκος οι καλύτεροι της LAVIPHARM.