39 - 34

25/11/2023 15:00 Commercial League C 23/24 3 40'

Lavipharm12971139
Boehringer9514634

Στον Αγώνα της 3ης Αγωνιστικής μεταξύ της Lavipharm και της Boehringer οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 39-34.

Στο 1o Δεκάλεπτο από την αρχή το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό αλλά οι δύο ομάδες χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές τελικές επιλογές και χαμηλά ποσοστά ενώ το σκορ ήταν 6-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι στο ίδιο τέμπο, οι άμυνες συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδιαμα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 12-7.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό του αγώνα, με τους παίκτες της Lavipharm να μπαίνουν με σαφώς καλύτερα πατήματα στο 2ο Δεκάλεπτο και ανέβασαν την διαφορά σε 3 κατοχές με το σκορ να είναι 21-14 στο τέλος του ημιχρόνου. Κάπου εκεί παρόλα αυτά οι παίκτες της Boehringer αντέδρασαν και με ένα πολύ καλό 3ο Δεκάλεπτο κατάφεραν αργά αλλά σταθερά να μειώσουν και να ισοφαρίσουν σε 28-28 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έβγαλαν μεγάλη ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με τους φιλοξενούμενους όμως να καταφέρνουν να περάσουν και μπροστά με 30-32 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι ξήπνησαν με πρωταγωνιστή τον Καραχάλιο Π., έκαναν ένα συνολικό run 9-4, πέρασαν μπροστά με 39-34 με ένα λεπτά για λήξη και πήραν τελικά την Νίκη.