10/12/2023 18:30 Commercial League C 23/24 5 40'

Lavipharm1113161151
Cordia21615841

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Την τρίτη της σερί νίκη της πέτυχε η ομάδα της LAVIPHARM στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής της Commercial League C, αυτή τη φορά απέναντι στην ομάδα της CORDIA, με 51-41. Αντιθέτως η ομάδα της CORDIA ακόμη ψάχνει την πρώτη της νίκη και με εμφανίσεις σαν αυτή δε θα αργήσει να το πετύχει.

Νευρικά και άστοχα ξεκίνησαν οι δύο ομάδες την αναμέτρηση, ψάχνοντας να βρούνε τα πατήματα τους. Η LAVIPHARM με τον Κορδαλη να έχει καλή επαφή με το καλάθι βρέθηκε μπροστά με 9-2 στο πεντάλεπτο, όμως στα επόμενα 5 λεπτά σκόραραν μόνο ένα καλάθι για το 11-2 του δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχαμε αλλαγή σκηνικού για την CORDIA. Με τον Γεωργίου να παίρνει φωτιά και να πετυχαίνει 11 πόντους οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά γρήγορα. Ο Καραχάλιος όμως για τη LAVIPHARM κράτησε τη διαφορά στις 2 με 3 κατοχές για το 24-18 του ημιχρόνου.

Ο Γεωργίου συνέχισε το ίδιο εκρηκτικά και στην επανάληψη, καθώς είχε άλλους 11 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, η επίθεση όμως της LAVIPHARM ήταν εξίσου αποτελεσματική με τον Μπακο πρωταγωνιστή. Το επιμέρους 16-15 και 40-33 του δεκαλέπτου άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς για τον τελικό νικητή.

Η LAVIPHARM όμως έπαιξε καλύτερη άμυνα στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, είχε τον Δελφιτζή να πετυχαίνει τους τελευταίους 7 πόντους της ομάδας του και πήρε μια δίκαιη και πολύτιμη νίκη.

Μπάκος, Δελφιτζής και Καραχάλιος οι καλύτεροι για τους νικητές. Ο Γεωργίου πρώτος σκόρερ με 24 πόντους για τη CORDIA.

Παπαδόπουλος Κωνσταντίνος (Προπονητής Lavipharm)