50 - 80

07/11/2018 20:45 Elite League 18/19 2 40'

Mari Recycling151214950
Deree1919251780

Στον Αγώνα της 2ης Αγωνιστικής μεταξύ της MARI RECYCLING S.A. και του DEREE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 80 – 50.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και καλά πατήματα στο παρκέ, επέλεξαν οργανωμένες κυρίως επιθέσεις αλλά το DEREE μετά τα πρώτα 3 λεπτά άρχισε με αιχμή τον Ντούρισιτς Φ. να τρέχει σε αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να κάνει ένα run 10 – 0 και το σκορ ήταν 14 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι με την είσοδο του Μαντά Θ. και Παντόνο Β. βρήκαν επιθετική ισοροπία και έχοντας βελτιωμένα ποσοστά δεν έδωσαν ευκαιρίες για αιφνιδιασμούς στους αντιπάλους τους, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 19 – 15.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε σετ κυρίως επιθέσεις, οι άμυνες δυνάμωσαν, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά μέχρι το 4ο Δεκάλεπτο όπου το DEREE άσκησε full press με παγίδες και με διαδοχικές λύσεις από τον Αντωνόπουλο Φ. (με 5 σερί πόντους και μία assist) ξαναπήρε διαφορά 3 κατοχών, με το σκορ να είναι 32 – 22 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η MARY συνέχισε να αντιμετωπίζει σοβαρό επιθετικό πρόβλημα και δεν είχε καθαρό μυαλό απέναντι στην πιεστική άμυνα, σε αντίθεση με τους αντιπάλους της οι οποίο με πολυπρόσωπη επίθεση έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 38 – 27.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με την διαφορά να ανεβαίνει από νωρίς στο 3ο Δεκάλεπτο στους 20 πόντους, τους παίκτες της MARY να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά ήταν σαφές πως δεν βρέθηκαν στην καλύτερη αγωνιστική μέρα και τους παίκτες του DEREE να συνεχίζουν να παίζουν καλό και θεαματικό μπάσκετ διατηρώντας ένα προβάδισμα ασφαλείας και παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπαδημητρίου Δ. με 21 (2) και  Μαντάς Θ. με 9, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μπελεξής Α. με 16 (1) και Αντωνόπουλος Φ. με 13 (3) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ζακεστίδης, Καλογριάς