Date Time Season Full Time
29/05/2017 22:30 16/17 40'

Mari Recycling141981960
Eurobank1811211262

Στον Αγώνα των Playoffs μεταξύ της MARI RECYCLING και της UNION EUROBANK, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 60 – 62.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν νευρικές στο παρκέ και έμειναν χωρίς σκορ στα πρώτα 2 λεπτά, με τις άμυνες να είναι καλές, να έχουν τον πρώτο λόγο και το σκορ με 2 καλάθια του Χεργκελετζή Χ. να είναι 0 – 4 στα πρώτα 4 λεπτά. Στην συνέχεια η Mari συνέχισε να αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα αλλά συνέχισε να παίζει πολύ καλή άμυνα και με assist του Παπαδημητρίου Δ. και τρίποντο του Παπάνογλου Δ. και αμέσως μετά με 2 βολές του Ξενάκη Γ. μείωσε σε έναν πόντο, το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες επιθέσεις αλλά οι παίκτες και από τις δύο πλευρές λύθηκαν επιθετικά στα τελευταία 3 λεπτά, τα ποσοστά βελτιώθηκαν δραματικά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 14 – 18.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι γηπεδούχοι έκαναν ένα mini run 4 – 0 (με καλάθια των Αμανατίδη Ε. και Σπύρου Ι.) και ισοφάρισαν, οι δύο ομάδες έβγαλαν μεγάλη ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου αλλά η Mari άρχισε να κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα και με 8 σερί πόντους του Παπαδημητρίου Δ. πέρασε μπροστά για πρώτη φορά και πήρε προβάδισμα 3 κατοχών με το σκορ να είναι 28 – 20 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία της περιόδου και πάλι οι άμυνες ήταν πολύ καλές, με την Eurobank να έχει κολλήσει κυριολεκτικά επιθετικά έχοντας μόλις 2 πόντους σε 7 λεπτά, με αποτέλεσμα να δει την Mari να ανεβάζει την διαφορά στους 10 πόντους αλλά παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στα τελευταία 3 λεπτά, γύρισαν σε ζώνη 3 – 2 και πόσταραν συστηματικά τους ψηλούς τους με αποτέλεσμα να κάνουν ένα run 6 – 0, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 33 – 29.

Στο 3ο Δεκάλεπτο και πάλι οι παίκτες των δύο ομάδων έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα αμυντικά και στα ριμπάουντ, με τα ποσοστά όμως να είναι πολύ χαμηλά στα πρώτα λεπτά, το παιχνίδι σε σετ επιθέσεις και το σκορ ήταν 38 – 36 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια οι άμυνες έγιναν ακόμα πιο physical, η ζώνη της Eurobank συνέχισε να δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα στους αντιπάλους της, με αποτέλεσμα να βγάλει διαδοχικές άμυνες, να βρει σιγά σιγά ρυθμό επιθετικά και με εύστοχο σουτ του Μυλωνά Ν. ολοκλήρωσε run 0 – 7, πήρε προβάδισμα 2 κατοχών ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς καλάθι για 3+ λεπτά και είδαν την περίοδο να κλείνει με σκορ 41 – 50.

Στο 4ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι με ποστάρισμα του Κοντοπάνου Σ. ανέβασαν την διαφορά στους 10+ πόντους, με την Mari να συνεχίζει να αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα απέναντι στην προσαρμοσμένη ζώνη των αντιπάλων και συνέχισε να προσπαθεί να την σπάσει με τρίποντα, μένοντας χωρίς καλάθι για 4 λεπτά, η Eurobank είχε και αυτή πολύ χαμηλά ποσοστά και το σκορ ήταν 41 – 54 στα πρώτα 4 λεπτά και 43 – 54 στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα παρόλα αυτά οι παίκτες της Mari δεν άφησαν το παιχνίδι, συνέχισαν να έχουν πολύ καλή αμυντική προσήλωση και με assist του Παπαδημητρίου Δ. και τρίποντο του Παπάνογλου Δ. μείωσαν σε 7 πόντους με 3′ για λήξη, ενώ παράλληλα πίεσαν και για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ αλλά οι άμυνες και πάλι κυριάρχησαν, οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς καλάθι για 2+ λεπτά αλλά στο τελευταίο λεπτό η Mari με goal foul του Σπύρου Ι. και αμέσως μετά με κλέψιμο του Ζαρκάδα Β. και καλάθι του Παπαδημητρίου Δ. έκανε ενα τελευτάιο run και μείωσε σε 55 – 58 με 24¨ και κατοχή για Eurobank. Στα τελευταία δευτερόλεπτα το παιχνίδι οδηγήθηκε στην διαδικασία των φάουλ, οι γηπεδούχοι με assist του Ζαρκάδα Β. και τρίποντο του Σπύρου Ι. μείωσαν περαιτέρω σε 60 – 62 με 5¨, o Μαγκανιώτης Κ. οδηγήθηκε στην γραμμή των βολών, αστόχησε και στις δύο, ο Παπαδημητρίου Δ. πήρε το ριμπάουντ και πρόλαβε δύσκολο σουτ 3 πόντων από τα 10 μέτρα, με την μπάλα όμως να μην του κάνει το χατήρι και την Eurobank να παίρνει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σπύρου Ι. με 14 (3) και Παπαδημητρίου Δ. με 15 (2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Ξυνός Γ. με 13 και Χεργκελετζής Χ. με 12 πόντους αντίστοιχα.