Date Time Season Full Time
15/06/2017 22:00 16/17 40'

Mari Recycling151561248
Eurobank1117211261

Στον Αγώνα των Ημιτελικών μεταξύ της MARI RECYCLING και της UNION EUROBANK, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48 – 61.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις και έβγαλαν ενέργεια στο παρκέ αλλά με τις άμυνες να κυριαρχούν, τα ποσοστά ήταν χαμηλά και το σκορ 3 – 3 στα πρώτα 3 λεπτά και 6 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες και από τις δύο πλευρές λύθηκαν επιθετικά, οι γηπεδούχοι άρχισαν να πιέζουν τον ρυθμό του αγώνα με γρήγορες επιθέσεις και συνεχή drives του Παπαδημητρίου Δ., οι δύο ομάδες έμειναν κοντά, στα τελευταία 2 λεπτά η Mari πήρε προβάδισμα 2 κατοχών και η περίοδος έκλεισε με σκορ 15 – 11.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι παίκτες της Eurobank μπήκαν με μεγαλύτερη αμυντική προσήλωση, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, έκαναν ένα mini run 0 – 4 και ισοφάρισαν, με την Mari όμως να αντιδρά άμεσα και με διαδοχικά καλάθια από τους Παπαδημητρίου Δ. και Αμανατίδη Ε. βρήκαν λύσεις, τα ποσοστά ήταν καλά, οι δύο ομάδες έπαιξαν καλό μπάσκετ και το σκορ ήταν 21 – 21 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε σετ επιθέσεις, με τους δύο αντιπάλους να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα, να μένουν κοντά στο σκορ, να εκτελούν τα συστήματα τους και με assist του Μπιλικαίδη Β. και καλάθι του Ξυνού Γ. η Eurobank έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 30 – 28.

Στο 3ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι φιλοξενούμενοι πόσταραν συστηματικά τον Χεργκελετζή Χ. και με 2 καλάθια, 2 βολές και μία assist (που κατέληξε σε τρίποντο) από τον ίδιο έκαναν ένα run 0 – 9 στα πρώτα 2:30” και πήραν προβάδισμα 3 κατοχών για πρώτη φορά, με τους παίκτες της Mari να αντιμετωπίζουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα, χωρίς κίνηση μακριά από την μπάλα, είχαν χαμηλά ποσοστά και το σκορ ήταν 32 – 39 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου η Eurobank επέκτεινε το run σε 2 – 12 και πάλι με πρωταγωνιστή τον Χεργκελετζή Χ. κυριάρχησε στην ρακέτα τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά και με assist από τον ίδιο και εύστοχο τρίποντο του Λάλλου Σ. πήρε δυψήφιο προβάδισμα, με τους αντιπάλους της να παραμένουν εκτός ρυθμού, να βασίζονται σχεδόν αποκλειστικά σε isos του Παπαδημητρίου Δ. και να βλέπουν την περίοδο να κλείνει με σκορ 36 – 49.

Στο 4ο Δεκάλεπτο ο αγώνας συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τους παίκτες της Mari να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να επιβάλουν το παιχνίδι τους ούτε αμυντικά ούτε επιθετικά ενώ παράλληλα άρχισαν να παρουσιάζουν εμφανή σημάδια κόπωσης και από την άλλη πλευρά οι παίκτες της Eurobank συνέχισαν να κυριαρχούν στο ζωγραφιστό και στα ριμπάουντ, διατηρώντας διαφορά 10+ πόντων σχεδόν σε όλη την διάρκεια της περιόδου και παίρνοντας τελικά την Νίκη και την Πρόκριση.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ζαρκάδας Β. με 9 και Σπύρου Ι. με 8 (1) ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Χεργκελετζής Χ. με 19 (1) και Ξυνός Γ. με 10 πόντους αντίστοιχα.