24/01/2023 19:00 Shipping League B 22/23 11 40'

Marine Support1213151050
Costamare231012853

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα της 11ης αγωνιστικής μεταξύ της Marine Support και της Costamare, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ διαμόρφωσε το τελικό 50-53.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να καταφέρουν να προσαρμοστούν καλύτερα στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που είχε πιο καλό ξεκίνημα ήταν η φιλοξενούμενη η οποία ήταν πιο εύστοχη στις επιθέσεις της και όταν δεν ήταν, κέρδιζε τα επιθετικά ριμπάουντ αποκτώντας δεύτερες ευκαιρίες. Το σκορ στο 5ο λεπτό ήταν 5-13. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους αλλά αντιμετώπιζαν δυσκολίες στο να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα και έτσι η διαφορά σε βάρος τους αυξήθηκε με την πρώτη περίοδο να κλείνουν με σκορ 12-23.

στο δεύτερο δεκάλεπτο η επιθετική απόδοση και των 2 ομάδων έπεσε αφού ήταν λίγο πιο άστοχες κάτι όμως το οποίο βόλεψε τους γηπεδούχους η οποία έφερε την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους αφού το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 18-26. Στο υπόλοιπο της περιόδου η προσπάθειά τους ανταμείφθηκε όπου χάρη σε ένα σερί 7-0 κατέβασαν τη διαφορά ακόμη περισσότερο με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 25-33,

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο ζεστά, είχαν καλύτερες συνεργασίες και καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας αλλά η αποδοτικότητα των αντιπάλων τους δεν τους επέτρεπε να μειώσουν τη διαφορά και το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 31-39. Στην πορεία οι γηπεδούχοι είχαν ένα σερί 6 μαζεμένων πόντων το οποίο τους βοήθησε στο να μειώσουν τη διαφορά στους 5 πόντους με το κλείσιμο της τρίτης περιόδου (40-45).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, εκεί που η τύχη του αγώνα θα κρινόταν οι παίκτες της Costamare, έβρισκαν τον τρόπο να κρατούν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα που αποτελούσε και μια διαφορά ασφαλείας για εκείνους. Το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα ήταν 45-51 στα κρίσιμα εναπομείναντα λεπτά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πλησιάσουν τη διαφορά στον ένα πόντο αλλά οι φιλοξενούμενοι χάρη σε ένα φάουλ κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά και να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 50-53.