71 - 64

12/05/2022 20:30 Commercial Cup 21/22 40'

Minerva Marine722281471
Cosmote e-Value1322111864

Στον αγώνα κυπέλλου μεταξύ της Minerva  και της Cosmote E- Value  οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 71-64.

Στην  αρχή του αγώνα, οι ομάδες αμυντικά έπαιζαν ζώνη για να μπορέσουν να ανταποκριθούν στον γρήγορο ρυθμό και τις οργανωμένες επιθέσεις. Οι ομάδες εμφανίστηκαν μουδιασμένες αφού οι γηπεδούχοι ήταν πολύ άστοχοι ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν κακό τελείωμα στο lay up και το σκορ ήταν 5-3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν το ρυθμό τους και έβρισκαν διαδρόμους με καλύτερα ποσοστά ευστοχίας και αμυντικά έκλειναν τους χώρους, ωθώντας τους αντιπάλους τους σε  βιαστικές επιθέσεις  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 7-13.

Στο 2ο δεκάλεπτο, το σκηνικό του αγώνα παρέμεινε ίδιο με τους φιλοξενούμενους να έχουν καλές συνεργασίες σε άμυνα και επίθεση και να ασκούν πίεση στο αντίπαλο σουτ και το σκορ ήταν 17-26 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου επί 2 λεπτά δεν κατάφερναν να βρουν σκορ και γενικότερα οι γηπεδούχοι να παίρνουν πολλές προσπάθειες τριπόντων και οι φιλοξενούμενοι να έχουν βιασύνη  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 29-35.

Στο 2ο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του αγώνα εκμεταλλευόμενοι την αντίπαλη αστοχία με δική τους έκρηξη και το σκορ ήταν 44-42 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι βιαστικές επιθέσεις των παικτών της Cosmote E-Value τους οδήγησαν σε πολλά λάθη επιθετικά και αδυνατούσαν να βρουν καλή παραγωγικότητα . Το ίδιο δεν ίσχυσε για τους αντιπάλους τους που με οργανωμένες επιθέσεις και πολλές μάχες κάτω από το καλάθι  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 57-46.

Στο 4ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν τη προσπάθεια τους για την ανατροπή με ένα αρχικό σερι 5 πόντων στα πρώτα 2 λεπτά που όμως δεν συνεχίστηκε αντίστοιχα αφού οι γηπεδούχοι μάτσαραν το σκοράρισμα και το σκορ ήταν  65-55 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να κάνουν σερί και να πιέζουν και να φέρνουν το σκορ στο 66-60 με τους γηπεδούχους να σουτάρουν υπό πίεση αλλά κατάφεραν να βρουν το αναγκαίο σκορ για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 71-64.