01/11/2022 19:00 Shipping League 22/23 1 40'

Minerva Marine916121956
Kyklades Maritime181410547

Εκπαιδευτήρια Γείτονα Βάρης
Vellas, Koropi 194 00, Greece

Στον Αγώνα της 1ης Αγωνιστικής μεταξύ της  Minerva και της Kyklades οι πρώτοι  κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56-47

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 ομάδων αποφάσισαν να αμύνονται με σχηματισμό ζώνης ώστε να μπορέσουν να ανταποκριθούν στο γρήγορο τέμπο του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο νωθρά ήταν η γηπεδούχος όπου εμφανίστηκε άστοχοι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με  3-7  στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια η φιλοξενούμενη εκμεταλλεύτηκε τη δυναμική που είχε και έβγαινε σε αιφνιδιασμούς που κόβονταν με φάουλ. Αυτή η πρακτική του βοήθησε να αυξήσουν τη διάφορά τους  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 9-18.

Στο 2ο Δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι, άλλαξαν το σχηματισμό τους σε man to man που άλλαξε τις ισορροπίες. Η άμυνα τους εμφανίστηκε πιο ευάλωτη και οι παίκτες Minerva πέτυχαν να μειώσουν τη διαφορά στο πόντο και το σκορ ήταν  19-20 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες της Kyklades βελτίωσαν την άμυνα τους και ταυτόχρονα επιθετικά κέρδισαν επιθέσεις και κατάφεραν να αποκτήσουν ξανά διαφορά  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 25-32.

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου, οι ομάδες παρασύρθηκαν σε βιαστικές επιθέσεις χωρίς κάποιο αποτέλεσμα και δεν κατάφεραν να προκαλέσουν κάποια σημαντική μεταβολή στο μεταξύ τους σκορ το οποίο ήταν 33-38 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνα τους καταφέρνοντας να κλέβουν τη μπάλα αλλά τα άστοχα τους τρίποντα άφησαν τη προσπάθεια τους στη μέση  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 37-42.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, ήταν η σειρά των γηπεδούχων με πίεση να βγαίνουν στον αιφνιδιασμό και σε συνδυασμό με την αντίπαλη αστοχία να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια και το σκορ ήταν  44-44 με 5 λεπτά να απομένουν για λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα με πολύ  δυνατή άμυνα και φάουλ κατάφεραν να έχουν καλύτερη προσέγγιση από του αντιπάλους τους που έκαναν βεβιασμένα σου και πήραν τη νίκη.

ΠΛΑΚΟΜΙΧΕΛΑΚΗΣ Γ. (ΑΡΧΗΓΟΣ MINERVA MARINE)