50 - 48

31/03/2022 20:30 Shipping League 21/22 16 40'

Kyklades Maritime816131350
Minerva Marine161621448

Στον Αγώνα της 16ης αγωνιστικής για τη Shipping League μεταξύ της Kyklades και της Minerva Marine οι πρώτοι  κατάφεραν και απέσπασαν οριακή νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50-48.

Στην αρχή του αγώνα, οι ομάδες αμυντικά είχαν σχηματισμό ζώνης για να αποκρούσουν τις οργανωμένες επιθέσεις και το γρήγορο ρυθμό. Αυτό που έκανε τη διαφορά ήταν τα αρκετά επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων τα οποία αν και τους έδιναν δεύτερες επιθέσεις ήταν άστοχα και στα πρώτα 5 λεπτά ήταν πίσω με 6-9. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ήταν ευάλωτοι στις πάσες τους και δέχονταν κλεψίματα. Η άμυνα τους όμως έκλεινε τους χώρους κοντά στη ρακέτα και απέφευγαν να δέχονται σκορ και έτσι η περίοδος έκλεισε με σκορ 8-16.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι με καλό γύρισμα της μπάλας έβρισκαν ελεύθερα τρίποντα και συνέχιζαν να κρατούν τα ηνία κρατώντας τη διαφορά στα ίδια επίπεδα αφού το σκορ ήταν  17-22 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τις προσπάθειες των παικτών της Minerva για 3ποντα να συνεχίζονται και η αποτελεσματική τους άμυνα επέτρεπε μόνο σουτ υπο πίεση και προκαλούσε λάθος πάσες. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 24-32.

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου, οι παίκτες της Kyklades μπήκαν ανανεωμένοι καταφέρνοντας στα 3 πρώτα λεπτά με σερί 6-0 έφεραν τη διαφορά στο καλάθι  το οποίο και παρέμεινε μέχρι να φτάσουμε στο 5ο λεπτό. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να είναι άστοχοι και να αδυνατούν να γίνουν ανταγωνιστικοί επηρεασμένοι και από τη βελτίωση της άμυνας των αντιπάλων τους που τελικά τους έφερε πίσω στο σκορ με 3 πόντους (37-34)

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι ομάδες έπαιξαν σαν ίσος προς ίσο. Οι άμυνες ήταν πολύ σκληρές ιδιαίτερα κάτω από το καλάθι όπου χρεώθηκαν πολλά φάουλ και τάπες. Σε αυτό το σημείο, οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα όπου με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη το σκορ ήταν 39-43. . Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, με σερί 9-2 οι γηπεδούχοι έκαναν το αποφασιστικό βήμα για τη νίκη και παρά το απαντητικό τρίποντο πήραν το ροζ φύλο αγώνα με 2πόντο 2 δευτερόλεπτα προερχόμενο από επιθετικό ριμπάουντ.