23/01/2024 19:00 Shipping League 23/24 6 40'

Minerva Marine1715161462
Technava71822956

Εκπαιδευτήρια Γείτονα Βάρης
Vellas, Koropi 194 00, Greece

Σπουδαίο παιχνίδι, μεγάλη νίκη για την ομάδα της Minerva Marine  απέναντι στην ομάδα της Technava με 62-56 το βράδυ της Τρίτης στο γήπεδο των Εκπαιδευτηρίων Γείτονα. Στον δεύτερο της αγώνα (μπήκε με καθυστέρηση στο πρωτάθλημα)  για την Shipping League A η ομάδα της Technava δεν κατάφερε να πανηγυρίσει και την πρώτη της νίκη με αντίπαλο την έμπειρη ομάδα της Minerva Marine, εξαιτίας του μικρού της ρόστερ (μόλις 6 παίκτες) και της αστοχίας της στις βολές (9/22). Η Minerva Marine τιμώρησε τα λάθη των αντιπάλων της, εκμεταλλεύτηκε το βάθος στο πάγκο της και έφτασε σε μια δίκαιη νίκη.

Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε εξ ολοκλήρου στη Minerva Marine. Με τρίποντα των Γονιδάκη, Μόρφογλου και Ταμπιβίζα αλλά και την συνήθη ενέργεια και προσήλωση στην άμυνα της πήρε κεφάλι με 17-7, με τον Κυράτσα να πετυχαίνει όλους τους πόντους της ομάδας του.

Ο Κυράτσας βρήκε στήριγμα το Λιόντο στο δεύτερο δεκάλεπτο, η άμυνα της Technava ήταν πιο διαβασμένη και η διαφορά άρχισε σιγά σιγά να πέφτει (32-25 στο ημίχρονο). Η μείωση της διαφοράς συνεχίστηκε και στην επανάληψη και πάλι με το Κυράτσα πρωταγωνιστή με πολλά προσωπικά καλάθια και τη Minerva Marine να έχει μεν καλές επιλογές στην επίθεση αλλά να μην καταφέρνει να κλείσει τους διαδρόμους προς το καλάθι της. Το ελάχιστο προβάδισμα της (48-47) προμήνυε μεγάλο ντέρμπυ στο τέλος.

Η κούραση ήταν πλέον προφανής στην ομάδα της Technava, με τη Minerva Marine να ανεβάζει ένταση στην άμυνα της, να καταφέρνει να περιορίσει τον Κυράτσα, και με μεγάλα τρίποντα των Πλακομιχελάκη και Ορφανίδη να πάρει την πολύτιμη νίκη.

Μεγάλη η διαφορά στα φάουλ για τις δύο ομάδες ,21 η Minerva Marine μόλις 5 η Technava, ενδεικτικό της έντασης στην άμυνα για την κάθε ομάδα, αλλά και του γεγονότος πως ο Κυράτσας δεν είχε αντίπαλο επιθετικά (εκτέλεσε 18 βολές). Όμως η Minerva Marine είχε 23 έναντι μόλις 6 ασίστ, με την Technava να σκοράρει ατομικά και όχι από οργανωμένες επιθέσεις.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ορφανίδης, Ταμπιζίβας, Ζήσης και Πλακομιχιελακης. Εκπλεικτικός ο έμπειρος Κυράτσας με 39 πόντους και 21 ριμπάουντ!