10/01/2023 19:00 Shipping League 22/23 9 40'

Minerva Marine91892861
Tsakos Group2018131566

Εκπαιδευτήρια Γείτονα Βάρης
Vellas, Koropi 194 00, Greece

Στον αγώνα της 9ης αγωνιστικής μεταξύ της Minerva Marine και της Tsakos Group οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61-66.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα  man to man με σκοπό να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Οι ομάδες έπαιζαν συγκεντρωμένα μην κάνοντας πολλά λάθη με την ομάδα η οποία θα κατάφερνε να κάνει το καλύτερο ξεκίνημα ήταν η φιλοξενούμενη που βρέθηκε μπροστά με 3-7 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με γρήγορο παιχνίδι κατάφεραν να διασπούν εύκολα την αντίπαλη άμυνα και να παίρνουν διψήφια διαφορά προηγούμενοι με 9-20 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Minerva Marine βελτίωσαν το παιχνίδι τους και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά έστω και λίγο διαμορφώνοντας το 17 26 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο το παιχνίδι ανάμεσα στις 2 ομάδες ήταν ισορροπημένο με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 27 38.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Tsakos Group συνέχιζαν να έχουν ένταση στο παιχνίδι τους και χωρίς να δυσκολεύονται ιδιαίτερα κρατούσαν τα ηνία του αγώνα αφού στο 25ο λεπτό του αγώνα το σκορ ήταν 33-40. Στην πορεία όμως οι γηπεδούχοι λόγω του μικρού βάθος στο ρόστερ τους ξεκίνησαν να εμφανίζουν σημάδια κόπωσης τα οποία τους απομάκρυναν από τη διεκδίκηση του αγώνα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 36-51.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Tsakos Group, γεμάτοι ενέργεια επένδυαν στον αιφνιδιασμό και σημείωναν εύκολα καλάθια ανεβάζοντας κι άλλο την υπέρ τους διαφορά προηγούμενοι με 43-60 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά,όμως, οι γηπεδούχοι με μεγάλη συγκέντρωση και αποφασιστικότητα στο παιχνίδι τους έκανε το μεγάλο comeback μειώνοντας τη διαφορά στους 5 πόντους χωρίς όμως να καταφέρουν να ολοκληρώσουν την ανατροπή παίρνοντας το κίτρινο φύλλο αγώνα μας σκορ 61-66.