51 - 56

27/06/2022 20:30 Play Off Shipping League A 21/22 40'

Tsakos Group1412101551
Minerva Marine152411656

Στον ημιτελικό  μεταξύ της Tsakos Group και της Minerva Marine τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51-56.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 ομάδων παρέταξαν άμυνα man to man ώστε να μπορέσουν να απαντήσουν στο γρήγορο ρυθμό και τις οργανωμένες επιθέσεις. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν σκορ μέσω καλής κυκλοφορίας της μπάλας ενώ οι φιλοξενούμενοι με ατομικές προσπάθειες που τους έφερε πίσω στο σκορ με 8-6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ δείχνοντας ποσο ανταγωνιστικός ήταν ο αγώνας με την περίοδο να κλείνει με σκορ 14-15

Στο 2ο δεκάλεπτο,  η λειτουργία  των γηπεδούχων χειροτέρευσε και τα λάθη και ο εκνευρισμός επιθετικά τους στέρησε κρίσιμο σκορ τη στιγμή που οι αντίπαλοι τους κατάφεραν στο 4 λεπτό να βρεθούν μπροστά με 9 πόντους και το σκορ ήταν 20-27 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες της Tsakos συνέχιζαν να είναι άστοχοι και ανοικτοί στην άμυνα τους σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που είχαν καλό ρυθμό και πολύ ικανοποιητική άμυνα να  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 26-39

Στο 3ο δεκάλεπτο,  οι ομάδες εμφανίστηκαν κρύες και άστοχες γεγονός που λειτούργησε ευεργετικά για τους προπορευόμενους που έτσι κατάφερναν να κρατούν το προβάδισμα τους και το σκορ ήταν 31-44 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν τα λάθη τους και να βελτιώσουν την αμυντική τους λειτουργία  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 36-50.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, το σκορ μεταξύ τους ήταν σχετικά ισορροπημένο με τη πλάστιγγα να γέρνει προς τη πλευρά των φιλοξενούμενων που κράτησαν τη διψήφια υπερ τους διαφορά  και το σκορ ήταν  44-55 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι παίκτες της Minerva κατάφεραν να πάρουν το χρυσό εισιτήριο για το τελικό  με καλή διαχείριση του αγώνα ενισχυόμενοι και από την αντίπαλη αστοχία

ΠΛΑΚΟΜΙΧΕΛΑΚΗΣ Ι. (ΑΡΧΗΓΟΣ MINERVA MARINE)