68 - 53

05/03/2024 22:00 Elite League 23/24 15 40'

Motor Oil2120111668
Φ.Σ.Α.0715151653

Αήττητη συνέχισε στην Elite League η ομάδα της MOTOR OIL φτάνοντας το ρεκόρ της στο εντυπωσιακό 9-0 νικώντας την ομάδα του Φ.Σ.Α με τελικό σκορ 68-53. Η MOTOR OIL δεν χάνει την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια, ενώ ο Φ.Σ.Α με ρεκόρ 2-7 δε θα καταφέρει να μπει στην τετράδα.

Πολύ δυνατά μπήκαν οι πρωταθλητές στον αγώνα με σαφή σκοπό να καθαρίσουν όσο πιο νωρίς γίνεται τη νίκη. Μετά το δύσκολο τρίποντο του Πλακογιαννάνκη για το 2-3 (το μοναδικό προβάδισμα του Φ.Σ.Α) η MOTOR OIL έτρεξε ένα σερί 15-0 για το 17-3, χάρη κυρίως στο γρήγορο παιχνίδι της και τους αιφνιδιασμούς. Ο Φ.Σ.Α έκανε πολλά αβίαστα λάθη, έχασε εύκολα καλάθια με τη MOTOR OIL να το εκμεταλλεύεται και να ανεβάζει συνεχώς τη διαφορά (21-7 το δεκάλεπτο). Τα τρίποντα του Βουρτζούμη  και οι συνολικά 14 πόντοι που πέτυχε στην δεύτερη περίοδο έφεραν το +19 στο ημίχρονο (41-22).

Οι πολλές αλλαγές, η χαλάρωση αλλά και το γνωστό πείσμα της ομάδας του Φ.Σ.Α. έφεραν νέα δεδομένα στην επανάληψη. Οι παίκτες του Σάμιου δεν παράτησαν τον αγώνα, λιγόστεψαν τις κακές επιλογές και τα λάθη, έτρεξαν και αυτού στον αιφνιδιασμό και κατάφεραν να μειώσουν μέχρι και τους 8 πόντους την διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο (53-45). Μάλιστα η αποβολή του Καραχάλιου πήγε να αλλάξει τα δεδομένα του αγώνα, όμως η ομάδα της MOTOR OIL δεν επέτρεψε να πέσει παραπάνω η διαφορά. Η μπάλα πήγε στους ψηλούς Μπούτα και Ζαχαρόπουλο, η διαφορά ανέβηκε και πάλι σε διψήφια μεγέθη με τη νίκη να έρχεται χωρίς άγχος.

Ο Βουρτζούμης με 23 πόντους και 4 ασίστ MVP της αναμέτρησης. Μπούτας, Καραχάλιος, Αριφάκος και Ζαχαρόπουλος ακολούθησαν σε απόδοση.  Ο Θεοχάρης καλύτερος για το Φ.Σ.Α.

Μανωλιάδης Βασίλειος (Αρχηγός Motor oil)

Κοντόπουλος Κωνσταντίνος (Παίκτης Φ.Σ.Α)