58 - 64

06/05/2018 17:00 Play Off Minor Elite League 17/18 40'

Motor Oil1520131058
Petrogaz1117162064

Σε ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι, ένα πραγματικό παιχνίδι play off η ομάδα της PETROGAZ κέρδισε δύσκολα με 64-58 την ομάδα της MOTOR OIL, έκανε το 2-0 και δίκαια πέρασε στην 4άδα της Minor Elite League! Το παιχνίδι ήταν πολύ πιο ανταγωνιστικό σε σχέση με το πρώτο, η MOTOR OIL έβαλε δύσκολα για 35 λεπτά στην PETROGAZ, όμως στο τέλος μίλησε η ενέργεια αλλά και η κλάση των παικτών του Κωτσόπουλου που πήραν τη μεγάλη νίκη.

Με πρωταγωνιστές τους Χαιρέτη και Γιαννόπουλο, οι οποίοι αμφότεροι έβγαζαν τρομερή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση η MOTOR OIL πήρε από την αρχή το προβάδισμα. Η PETROGAZ άλλαξε την άμυνα της από man to man σε ζώνη πέρασε την μπάλα στους ψηλούς Καλαντωνέα και Πισκούλη και το δεκάλεπτο έκλεισε στο +4 για τη MOTOR OIL (15-11).

Οι κακές επιλογές στην επίθεση προκαλούσαν ανισορροπία στην άμυνα της με το Τσόγκα  να το εκμεταλλεύεται μοιράζοντας μακρινές ασιστ και το Γιαννόπουλο ο οποίος πέτυχε 4 σερί δίποντα σχεδόν με πανομοιότυπο τρόπο! Η είσοδος του Καρυάτη στο παιχνίδι πρόσφερε σκορ από την περιφέρεια για την PETROGAZ, όμως το τρίποντο του Τσόγκα και 2 βολές του Γιαννόπουλου έφεραν το +7 του ημιχρόνου (35-28).

Η PETROGAZ ξεκίνησε δυνατά στην άμυνα της στο 2ο ημίχρονο, πέρασε την μπάλα στους ψηλούς Μαρκόπουλο, Καλαντωνέα και Πισκούλη, όμως οι 8 σερί πόντοι (με 2 τρίποντα) του Παπαδρόσου ήταν αυτοί που έριξαν τη διαφορά στο -4 (48-44). Η MOTOR OIL με τρίποντα των Τσόγκα και Σοφού κατάφεραν να κρατηθούν μπροστά στο σκορ, με τα πρώτα σημάδια όμως της κούρασης να κάνουν την εμφάνιση τους.

Η αντεπίθεση της PETROGAZ ολοκληρώθηκε στην 4η περίοδο. Η MOTOR OIL δυσκολευόταν να βρει δρόμους προς το καλάθι με την ομάδα του Κωτσόπουλου να περνάει για πρώτη φορά μπροστά με καλάθι του Καρυάτη (51-53). Μάλιστα έφεραν τη διαφορά στο +6 (53-59) 3 λεπτά πριν τη λήξη του ματς. Τρίποντο του Μαργέτη μείωσε στο -3, ενώ στην επόμενη επίθεση κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ και με 2/2 βολές έκανε το 58-59! Όμως στα 2 λεπτά που απέμειναν η MOTOR OIL δεν μπόρεσε να σκοράρει, η PETROGAZ αρχικά με τον Παπαδρόσο και στη συνέχεια με τον Πισκούλη έφεραν τη διαφορά στο +5 (58-63) με τον Καρυάτη με ½ βολές να γράφει το τελικό 58-64 για τους τυπικά φιλοξενούμενους!

Οι Παπαδρόος, Καρυάτης και Πισκούλης οι καλύτεροι για τους νικητές. Βοήθησαν οι Μαρκόπουλος και Καλαντωνέας. Οι Μαργέτης, Τσόγκας και Γιαννόπουλος ξεχώρισαν για τη MOTOR OIL.

Διαιτητές : Παπαδόπουλος, Αναστασόπουλος

Θεοδωρίδης  (MOTOR OIL) : Λογοθέτης , Μαργέτης 20 (2), Μανωλιάδης , Γιαννόπουλος 19, Σοφός 5, Ταρρέ, Καρλατήρας,  Τσόγκας 14 (2), Χαιρέτης.

Κωτσόπουλος (PETROGAZ) : Αντωνόπουλος 2, Παπαδρόσος 18 (2), Καρυάτης 13 (1), Τουμπανιάρης Π. 4, Μαρκόπουλος 7 (1), Κοκκίνης, Πισκούλης 12, Καλαντωνέας 8.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Κωτσόπουλος Ιωάννης (Προπονητής PETROGAZΣ):

Σήμερα έγινε ένα δυνατό παιχνίδι και από τις δυο ομάδες. Η Motor Oil μπήκε πολύ δυνατά αποφασισμένη να στείλει την σειρά στο τρίτο παιχνίδι όμως από την πλευρά στο τέταρτο δεκάλεπτο παίξαμε πολύ καλά σε άμυνα και επίθεση και φτάσαμε στην νίκη. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την νίκη αλλά και στα παιδιά της Μοtοr για τα δυο ωραία παιχνίδια.

Λογοθέτης Δημήτρης (Παίκτης MOTOR OIL):

Είχαμε πολύ καλή παρουσία για τρία δεκάλεπτα, βγάλαμε ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, ωστόσο στο μείναμε από δυνάμεις στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα η αντίπαλη ομάδα να περάσει μπροστά και να καταφέρει να κερδίσει. Το θετικό που κρατάμε από τον αγώνα είναι ότι η ομάδα έδειξε καλό πρόσωπο, και αν μας έβγαιναν κάποια σουτ το αποτέλεσμα θα ήταν διαφορετικό. Στα αρνητικά, οι πολλές άστοχες προσπάθειες και τα γρήγορα λάθη.