16/01/2018 22:00 Elite League A 17/18 40'

Motor Oil82191342
Kaizen Gaming1228101666

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Ένα εύκολο βράδυ είχε η αήττητη ομάδα της STOIXIMAN απέναντι στην ομάδα της MOTOR OIL την οποία και κέρδισε με 66-42. Όπως και στο ματς του πρώτου γύρου η STOIXIMAN πάτησε το γκάζι στο 2ο δεκάλεπτο(26-6 στον πρώτο γύρο, 28-2 (!) χθες) , πήρε μεγάλη διαφορά και μετέτρεψε το 2ο ημίχρονο τυπική διαδικασία. Η ομάδα της MOTOR OIL έχοντας σημαντικές απουσίες (Μαργέτης και Γιαννόπουλος οι πιο σημαντικές) έκανε το χειρότερο της φετινό ματς και δεν κατάφερε να προβληματίσει τους πρωτοπόρους.

Όπως είπαμε τα πάντα κρίθηκαν στην 2η περίοδο. Στην πρώτη περίοδο και οι δύο ομάδες δεν ξεκίνησαν καλά στην επίθεση με τις άμυνες και την αστοχία να έχουν τον πρώτο λόγο. Δύο τρίποντα των Χριστόπουλο και Κοσμέτου ήταν αυτά που έφεραν μπροστά τους πρωταθλητές, όμως η κυριαρχία στα ριμπάουντ των Κωτσιόπουλο και Μπέλλο ήταν ο παράγοντας που τους έδινε το προβάδισμα. Το 2ο δεκάλεπτο όμως ήταν ονειρικό για την STOIXIMAN και εφιάλτης για την MOTOR OIL. Οι Πιαλόγλου, Τζανής και Δασκαλάκης έδωσαν ενέργεια με την είσοδο τους για την ομάδα του Ξηνταβελώνη, η κυριαρχία στα ριμπάουντ συνεχίστηκε, η ομάδα έτρεξε στον αιφνιδιασμό και τα σουτ μπήκαν. Για την ΜOTOR OIL τίποτα δε λειτουργούσε καλά και το εντυπωσιακό επιμέρους 28-2 έκρινε από το πρώτο ημίχρονο το νικητή, με τη διαφορά στο +30 στο τέλος του ημιχρόνου (10-40).

Η MOTOR OIL δεν εγκατέλειψε πάντως την προσπάθεια στο 2ο ημίχρονο με τους παίκτες της να βγάζουν εγωισμό. Με το Λογοθέτη να βγάζει τρομερή ενέργεια στο παρκέ, τους Καρύτσα και Σοφό να σκοράρουν από την περιφέρεια κατάφεραν να ρίξουν κάπως τη διαφορά. Η STOIXIMAN έχασε το δρόμο προς το καλάθι (έμεινε 5,5 λεπτά χωρίς σκορ), όμως τα 3 τρίποντα του Χριστόπουλου κράτησαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (26-46 η μικρότερη διαφορά). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία με το τελικό 42-66 να είναι απόλυτα δίκαιο.

Όλοι οι παίκτες της STOIXIMAN μοιράστηκαν το χρόνο και βοήθησαν στη νίκη της ομάδας τους χωρίς κάποιος να ξεχωρίσει ιδιαίτερα. Οι Πιαλόγλου, Τζανής, Δασκαλάκης και Παπάζογλου ήταν ένα βήμα μπροστά από τους υπόλοιπους. Οι Τσόγκας και Λογοθέτης οι καλύτεροι της MOTOR OIL.

Διαιτητές : Κωνσταντινόπουλος, Τσουράπας.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Τρουντ Σοφός  (Παίκτης MOTOR OIL):

” Δεν κάναμε καλό παιχνίδι σήμερα. Ήμασταν τρομερά άστοχοι ενώ οι αντίπαλοι μας εύστοχοι. Εκεί κρίθηκε στην ουσία το παιχνίδι. Συνεχίζουμε δυνατά. “

Δασκαλάκης Γιώργος  (Αρχηγός STOIXIMAN) :

” Θέλαμε πολύ τη νίκη σήμερα για να την αφιερώσουμε στον κόουτς που έχουν γενέθλια οι κόρες του. Νομίζω τον ικανοποιήσαμε ακόμη μία φορά, παρότι είναι γνωστό πως δεν ικανοποιείται εύκολα. Συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα που έπαιξε με απουσίες. Σίγουρα αν έπαιζε πλήρης θα διεκδικούσε κάτι καλύτερο. Συνεχίζουμε με τον στόχο που δεν τον λέω. Καλή συνέχεια σε όλους.”