73 - 63

28/03/2023 22:00 Elite League 22/23 6 40'

Motor Oil2019181673
Σκλαβενίτης1811132163

Στον αγώνα μεταξύ της Motor Oil και της Σκλαβενίτης, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 73-63.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να αντιμετωπίσουν τον γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Οι ομάδες αν και βρισκόταν κοντά στο σκορ ήταν οι φιλοξενούμενους η ομάδα η οποία προηγούνταν στα πρώτα 5 λεπτά με σκορ 7-10. Στη συνέχεια όμως οι παίκτες της Motor Oil πάτησαν το γκάζι, ανέτρεψαν τον αγώνα και κατάφεραν με ένα επιμέρους σερί 13-8 να προηγούνται με 2018 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της γηπεδούχου ομάδας συνέχισαν να παίζουν με τον ίδιο ρυθμό και πέτυχαν ένα σερί 9 πόντων που τους έβαλε σε θέση οδηγού για τη συνέχεια δεδομένου πως στα μισά της περιόδου ήταν μπροστά στο +10 (32-22). Στο υπόλοιπο, οι παίκτες της Σκλαβενίτης βελτίωσαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να ματσάρουν εκείνη των παικτών της Motor Oil. Το αποτέλεσμα ήταν ένα επιμέρους σερί 7-7.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Σκλαβενίτης εμφανίστηκαν σε πάρα πολύ καλή κατάσταση βγάζοντας ωραίες συνεργασίες και κατεβάζοντας διαφορά σημαντικά. Το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 42-38. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κρατώντας την άμυνά τους σφιχτή, κατάφεραν να αποκτήσω τη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα ως τώρα στη λήξη της τρίτης περιόδου 57-42.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, ο ρυθμός παρέμενε στα ίδια υψηλά επίπεδα με τις ομάδες παρά τη διαφορά να παλεύουν για το καλύτερο δυνατό. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα αμφότερες οι ομάδες να βρίσκουν στόχο, με τον πίνακα το σκορ να γράφει 65-49 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των αντιπάλων τους και παίζοντας πολύ αποτελεσματικά στην επίθεση, διασκέδασαν τις εντυπώσεις.