72 - 60

13/07/2022 22:00 Play Off Elite League 21/22 40'

Σκλαβενίτης1917142272
Motor Oil1517181060

Στον τελικό της Elite League μεταξύ της Σκλαβενίτη και της Motor Oil οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 72-60.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την άμυνα τους με man to man ενώ οι αντίπαλοι τους επιστράτευσαν άμυνα ζώνης σε έναν αγώνα με το γρήγορο τέμπο να κυριαρχεί. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησα τον αγώνα με σερί 8 πόντων για να δεχτούν γρήγορη απάντηση 7 πόντων που ήταν και το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, η άμυνα των γηπεδούχων που έστηνε παγίδες μπόρεσε να τους δώσει ένα μικρό προβάδισμα  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 19-15.

Στο 2ο δεκάλεπτο, η παραγωγικότητα ήταν σε χαμηλά επίπεδα αλλα αυτό ανετράπη με ένα σερί 5 πόντων των παικτών της Σκλαβενίτης και μια απελευθέρωση του σκοραρίσματος και το σκορ ήταν  29-23 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, η πλευρά της Motor Oil με ρελάνς συνέχισε να απειλεί και μαχόταν σώμα με σώμα μέχρι που δέχτηκαν σερί 4 πόντων με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 36-32.

Στο 2ο ημίχρονο, ο αγώνας συνεχίστηκε με  μεγάλη αγωνία αφου το σκορ ανάμεσα τους ήταν ισορροπημένο με καμμιά ομάδα να μην μπορεί να κάνει τη διαφορά και το σκορ ήταν  41-40  στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε με τις ομάδες να τελειώνουν τη περίοδο ισόπαλες στους 50 πόντους ύστερα από σερί 6 πόντων της Motor Oil.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πιο συνεπείς στις επιθετικές τους υποχρεώσεις και με υπομονή και συγκέντρωση πήραν μια μικρή διαφορά και το σκορ ήταν  59-52 με 5 λεπτά να απομένουν για λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα συνέχισαν με την ίδια επιθετική ώθηση να βρίσκουν σκόρ και να τελειώνουν την υπόθεση πρωτάθλημα υπερ τους με σκορ 72-60