62 - 48

21/02/2023 22:00 Elite League 22/23 4 40'

Motor Oil1715171362
Mytilineos141412848

Στον αγώνα της τέταρτης αγωνιστικής μεταξύ της Motor Oil και της Mytilineos οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62-48.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους man to man. Επιθετικά οι ομάδες έπαιζαν προχωρημένες επιθέσεις κάτι το οποίο λειτούργησε υπέρ των γηπεδούχων οι οποίοι χάρη στην καλή τους άμυνα βρισκόταν μπροστά με 10-5 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι παίκτες της Mytilineos με όπλο την άμυνά τους κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και να είναι σε απόσταση βολής από τους αντιπάλους τους με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 17-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το τέμπο έγινε πιο γρήγορο με τις ομάδες να δοκιμάζουν αιφνιδιασμούς και να έχουν καλή κυκλοφορία της μπάλας. Ως αποτέλεσμα αυτό καμία από τις 2 ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει και έτσι το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 26-24. Στην πορεία οι ομάδες παίζοντας ομαδικό μπάσκετ και με μεγάλη συγκεντρώση και ψυχραμία κατάφερναν να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 32-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι επιθετικά βασίζονταν σε επιθετικές προσπάθειες ενώ οι αντίπαλοί τους προσπαθούσαν μέσα από την ομαδικότητα να βρουν σκορ με καλή κυκλοφορία της μπάλας . Δυστυχώς όμως για τους τελευταίους, η προσπάθειά τους αυτή δεν είχε τα αναμενόμενα αποτελέσματα και έτσι στο 25ο λεπτό του αγώνα το σκορ ήταν 40-30. Στη συνέχεια οι παίκτες της Mytilineos, με πίεση σε όλο το γήπεδο κατάφεραν να βάλουν δυσκολία στους αντιπάλους τους στην απόλυτη κυκλοφορία της μπάλας. Παρόλα αυτά όμως η φιλοξενούμενη συνέχισε να σκοράρει και κρατούσε την θέση κυρίαρχου στον αγώνα με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 49-40.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες Motor Oil εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να μην κινδυνεύσουν το ροζ φύλλο αγώνα για εκείνους. Έχοντας ως βάση το κλείσιμο χώρων στο καλάθι τους, κατάφεραν στο 35ο λεπτό του αγώνα να έχουν διψήφια διαφορά με σκορ 57-44. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με τίποτα να μην μπορεί να διεκδικηθεί σε αυτό τον αγώνα οι ομάδες είχαν ένα επιμέρους 5-4 που σφράγισε τελικά και το ροζ φύλλο αγώνα για τους παίκτες της Motor Oil.