53 - 52

20/02/2019 19:40 Super League B 18/19 14 40'

Mytilineos131914753
Motor Oil186121652

Πολύ δύσκολα ξεπέρασε η ομάδα του Μυτιληναίου το εμπόδιο της Motor Oil και έτσι διατηρήσε την επαφή της με την κορυφή της Super League κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι ήλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού για περίπου 3 δεκάλεπτα, αλλά ένα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων το έκανε αμφίρροπο μέχρι και το τελευταίο λεπτό όπου η ομάδα της Motor Oil θα μπορούσε να κλέψει το ροζ φύλλο του αγώνα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν αρκετά πιο εύστοχοι και με περισσότερη ενέργεια τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Σοφός και Λουκάς με 2 εύστοχα τρίποντα έδωσαν προβάδισμα 4 πόντων στην ομάδα τους με το σκορ να γίνεται  4 – 8. Οι γηπεδούχοι αν και δύσκολα κατάφερναν με τις προσπάθειες πότε του Τσούτη, του Μπερδεμπέ και του Ορφανού να μένουν κοντά στο σκορ μέχρι περίπου το τελευταίο λεπτό της περιόδου όπου χάρις ένα ξέσπασμα των παιχτών της Motor Oil και πιο συγκεκριμένα του Σοφού έμειναν πίσω με 13 – 18.

Στην 2η περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά πιο συγκεντρωμένοι και με 5 πόντους από τον Ναρλή και άλλους 2 από τον Μπερδεμπέ έφεραν το ματς στα ίσα κάνοντας το 20 – 20. Στην συνέχεια οι 2 ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, αλλά από ένα σημείο και μετά οι παίχτες του Μυτιληναίου βελτιώθηκαν αρκετά σε άμυνα και επίθεση και τελείωσαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 32 – 24  χάρις την πολύ καλή απόδοση του Τσούτη και του Μπερδεμπέ. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη από ένα σημείο και μετά έχασαν την επαφή με το σκοράρισμα αφού έχαναν την μια επίθεση μετα την άλλη.

Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι βελτίωσαν και άλλο την απόδοση τους και έτσι διεύρυναν ακόμη περισσότερο την διαφορά στο σκορ. Μπερδεμπές, Ορφανός και Δουκλιάς έβρισκαν εύκολα τον τρόπο να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα και έτσι το σκορ έγινε 40 – 32. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τελείως την συγκέντρωση τους και ειδικά στην επίθεση ήταν εξαιρετικά άστοχοι, γεγονός που επιβεβαιώνεται από τους συνολικά 6 πόντους που πέτυχαν σε όλη την περίοδο. Έτσι στο τέλος της περιόδου χάρις τους 4 πόντους του Τσούτη οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 46 – 36.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο αγώνας έγινε derby. Οι φιλοξενούμενοι αρχίζοντας από την άμυνα κατάφεραν να εγκλωβίσουν τον εξαιρετικό Μπερδεμπέ και στην συνέχεια μέσω της εξαιρετικής απόδοσης που έπιασαν στην επίθεση έκαναν ένα απίστευτο come back. Τρίποντο από τον Σοφό στην αρχή και άλλο ένα από τον Λουκά στη συνέχεια και η διαφορά πήγε στους 4. Οι φωνές του Coach των γηπεδούχων μάταια προσπαθούσαν να αφυπνίσουν τους παίχτες του με αποτέλεσμα διαφορά να εξανεμιστεί στο τελευταίο λεπτό χάρις τους 5 πόντους του Σοφού και τους 2 του Λουκά. Με το σκορ να είναι 53 – 52 η αγωνία και η πίεση εναλλασσόταν συνεχώς αφού οι 2 ομάδες έχαναν την μια επίθεση μετά την άλλη. Έτσι φτάσαμε στην τελευταία επίθεση όπου οι παίχτες της Motor Oil κρατούσαν την τύχη του ματς στα χέρια τους , αλλά η επιλογή δεν βρήκε τον στόχο και έτσι οι παίχτες του Μυτιληναίου πανηγύρισαν μια πολύ δύσκολη νίκη.

Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Μπερδεμπές με 20 πόντους, ενώ για την ομάδα της Motor Oil επίσης καταπληκτικός ήταν ο Σοφός με 26.

Διαιτητές : Χρηστίδης, Καλογριάς.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Ορφανός Δημήτρης (Παίχτης Μυτιληναίος) : “Ήταν ένα πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι για εμάς. Είχαμε ελλείψεις που δεν τις περιμέναμε, έλειπε ο πρώτος μας σκόρερ, λείπανε βασικοί μας παίχτες και είχαμε μια σύνθεση διαφορετική από τις άλλες φορές, αλλά ευτυχώς καταφέραμε έστω και στο τελευταίο λεπτό να κρατήσουμε το ματς στον πόντο. Έπρεπε να το κερδίσουμε λίγο πιο άνετα, αλλά φάνηκε ότι είμαστε απροπόνητοι και λίγο ανορθόδοξοι θα έλεγα. Μπράβο στα παιδιά που παλέψανε μέχρι την τελευταία στιγμή, μπράβο και στους παίχτες μου.”