02/12/2018 16:10 Super League B 18/19 5 40'

Motor Oil171318957
Mytilineos1613162065

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Στον Αγώνα της 5ης Αγωνιστικής μεταξύ της MOTOR OIL και του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57 – 65.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες με ενέργεια και καλά πατήματα από την αρχή, έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ και είχαν καλή επιθετική παραγωγή, η MOTOR OIL πήρε προβάδισμα 3 κατοχών και το σκορ να είναι 17 – 10, αλλά οι αντίπαλοι της με 2 σερί καλάθια του Καπαρελλιώτη Σ. και run 6 – 0 έκλεισαν την περίοδο με σκορ 17 -16. Στο 2ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες έμειναν κοντά, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, οι άμυνες δυνάμωσαν και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 30 – 29.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με σαφώς καλύτερα πατήματα και με πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή ξαναπήραν διαφορά 3 κατοχών, με το σκορ να είναι 44 – 37, ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ αντιμετώπισε επιθετικό πρόβλημα στα πρώτα λεπτά αλλά στο 2ο μισό της περιόδου αντέδρασε με run 8 – 3 μειώνοντας σε μία κατοχή και η περίοδος έκλεισε με σκορ 48 – 45.

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι παίκτες του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ συνέχισαν να βελτιώνονται συνεχίζοντας το run και με τρίποντο του Καπαρελλιώτη Σ. πέρασαν μπροστά στο σκορ, με τους παίκτες της MOTOR OIL να βγάινουν εκτός ρυθμού (σκοράροντας μόλις 9 πόντους στην περίοδο) και να μην καταφέρνουν να αντιδράσουν, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να διατηρήσουν προβάδισμα 2 – 3 κατοχών έως το τέλος, παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μαργέτης Χ. με 23 (1) και Καραγιαννιώτης Δ. με 21 (4), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καπαρελλιώτης Σ. με 35 (4) και Μπερδεμπές Α. με 23 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Δελδήμος Β., Δαλέκος Κ.