27/01/2019 16:00 Super League B 18/19 10 40'

Mytilineos811191856
EY61014535

Κλειστό Νέας Πεντέλης
Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Στον Αγώνα της 10ης Αγωνιστικής μεταξύ του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ και της ΕΥ (οι οποίοι αγωνίστηκαν με 6 μόλις παίκτες), οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56 – 35.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησν με άμυνες ζώνης, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ήταν νευρικές στις τελικές επιλογές τους με πολλά σουτ υπό πίεση, έμειναν χωρίς σκορ  στα πρώτα 2 λεπτά, τα ποσοστά χαμηλά και το σκορ ήταν 5 – 3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έδειξαν μεγαλύτερη υπομονή, κυκλοφόρησαν την μπάλα αλλά παρέμειναν άστοχοι και η περίοδος έκλεισε με σκορ 8 – 6.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες όμως ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ μπήκε με μεγαλύτερη συγκέντρωση και με διαδοχικά καλάθια σε αιφνιδιασμούς έκανε run 8 – 1, οι αντίπαλοι του αντέδρασαν με δικό τους σερί 0 – 4 και το σκορ ήταν 16 – 10  στα μισά της περιόδου. Στην πορεϊα της περιόδου οι παίκτες της ΕΥ ακολούθησαν τον γρήγορο ρυθμό και με 3 σερί καλάθια του Κοκαράκη Ν. μείωσαν και έμειναν κοντά, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 19 – 16.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι από τον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ελεύθερο, καθαρό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες της ΕΥ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, ήταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου αλλά στην πορεία παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης και τους παίκτες του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ να επιβάλουν γρήγορο ρυθμό, πήραν από νωρίς στο 3ο Δεκάλεπτο διαφορά 3+ κατοχών και κυριαρχώντας με πρωταγωνιστή τον Καπαρελιώτη Ε. στην τελευταία περίοδο πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καπαρελιώτης Ε. με 35 (4) και Ζαμπέλης Ι. με 10, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μανιατάκης Μ. με 16 (5) και Κοκαράκης Ν. με 14 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Σκαλτσής, Παπαγεωργίου