48 - 38

08/06/2023 22:00 Play Off Minor Elite League 22/23 40'

Mytilineos20910948
Deloitte91071238

Στον αγώνα μεταξύ της Mytilineos και της Delloitte οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 48-38.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Οι επιθέσεις που οργανώνονταν ήταν πετυχημένες κυρίως από την πλευρά των γηπεδούχων οι οποίοι στα πρώτα 5 λεπτά προηγούνταν με 16-5. Στη συνέχεια κρατώντας το ίδιο μομέντουμ κατά το οποίο ασκούσαν πίεση αμυντικά και επιθετικά κυκλοφορούσαν την μπάλα ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 20-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Deloitte βελτιώθηκαν και εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη και τη βιασύνη που έδειχναν αντίπαλοί τους στην επίθεση μείωσαν στο 24-16 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο όμως απέτυχαν να διατηρήσουν τον ίδιο αριθμό και είδαν τη διαφορά επιστρέφει σαν διψήφια επίπεδα 29-19.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, και 2 ομάδες αντιμετώπιζαν φανερά δυσκολία στο να διασπάσουν τις αντίπαλες άμυνες κάτι το οποίο φυσικά ευνοούσε τους γηπεδούχους οι οποίοι στο 25ο λεπτό του αγώνα προηγούνταν με 31-23. Στην πορεία ωστόσο έχοντας ως όχημα τους αιφνιδιασμούς μπόρεσαν να αυξήσουν τον έλεγχό τους πάνω στον αγώνα με την τρίτη περίοδο να λήγει με σκορ 39-26.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και οι 2 ομάδες έμειναν στο μηδέν, δείγμα της μεγάλης έντασης και της αγωνίας που ένιωθαν οι παίκτες. Η ομάδα που έδειξε ότι μπορούσε να παραμένει σταθερά σε θέση οδηγού ήταν η γηπεδούχος με το σκορ στο 35ο λεπτό του αγώνα είναι 42-32. Στα εναπομείναντα λεπτά και 2 ομάδες εξαπέλυσαν κάθε ρανίδα ενέργειας που είχαν, ασκώντας πίεση σε όλο το γήπεδο. Αυτό όμως δεν είχε καμία επίδραση στις συνθήκες του αγώνα αφού μέχρι τη λήξη του το επιμέρους σκορ ήταν ισόπαλο στους 6 πόντους.