64 - 49

12/03/2019 20:10 Super League B 18/19 8 40'

Mytilineos182381564
OTE Cosmote41125949

Στον Αγώνα της 8ης Αγωνιστικής μεταξύ του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ και του OTE COSMOTE, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 64 – 49.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν αργό τέμπο και μεγάλες επιθέσεις έχοντας όμως πολλά άστοχα σουτ και χαμηλά ποσοστά, με το σκορ να είναι 4 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι δύο αντίπαλοι χαρακτηρίστηκαν από πολλά αβίαστα λάθη αλλά ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ άρχισε να πιέζει για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ, επέβαλε γρήγορο παιχνίδι και ξεκόλλησε επιθετικά, ο ΟΤΕ δεν κατάφερε να ακολουθήσει αυτό το τέμπο και συνέχισε να παρουσιάζει σοβαρό επιθετικό πρόβλημα, με αποτέλεσμα να δει την περίοδο να κλείνει με σκορ 18 – 4.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ελεύθερο, καθαρό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες του ΟΤΕ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος (κερδίζοντας αποφασιστικά το επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου), βρήκαν ρυθμό, βελτιώθηκαν αισθητά επιθετικά αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να μειώσουν κάτω από 3 κατοχές και τους παίκτες του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ να συνεχίζουν να επιβάλουν γρήγορο παιχνίδι και να κυριαρχούν στο παρκέ στο τελευταίο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να διατηρήσουν μία διαφορά ασφαλείας έως το τέλος, παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καπαρελιώτης Ε. με 25 (1) και Μπερδεμπές Α. με 15 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ασημάκης Ν. με 28 (8) και Δήμας Π. με 9 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μαγκούνης Ν., Παπαχρήστου Δ.