34 - 49

05/04/2024 20:30 Shipping League C 23/24 17 40'

Neptune Group61431134
A-Ships108161549

Σημαντικό βήμα στην προσπάθεια της για είσοδο στην τετράδα της Shipping League C πέτυχε η ομάδα της A-SHIPS με τη νίκη της με 34-49 επί της NEPTUNE GROUP. Βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 7-5 έχει ελπίδες να τα καταφέρει, με τη NEPTUNE GROUP να πέφτει στο 3-6 και να βλέπει πως στα play off θα έχει σίγουρα δύσκολο μονοπάτι.

Με αργό τέμπο και χωρίς καλό ρυθμό ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες την αναμέτρηση με το σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά να είναι στο 4-2, με την A-SHIPS να αρχίζει να ανεβαίνει, να βρίσκει κάποιες επιθετικές λύσεις και να περνάει με 6-10 στο δεκάλεπτο. Το σκηνικό άλλαξε όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο με τη NEPTUNE GROUP να κάνει ένα σερί πόντων και να ισοφαρίζει γρήγορα σε 12-12, να συνεχίζει την καλή της άμυνα και να περνάει μπροστά με 20-18 στο φτωχό επιθετικά πρώτο ημίχρονο.

Η A-SHIPS όμως μετά από το κακό της δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της. Στο τρίτο δεκάλεπτο πέτυχε 4 τρίποντα, πέτυχε 16 πόντους, αλλά κυρίως βελτίωσε την αμυντική της συμπεριφορά και ένταση καταφέρνοντας να δεχτεί μόλις 3 πόντους. Η NEPTUNE GROUP δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση, ήταν τρομερά άστοχη, με αποτέλεσμα να βρεθούν στο -11 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Η NEPTUNE GROUP μπορεί να ήθελε και να προσπαθούσε για την ανατροπή όμως η ροή του αγώνα ήταν υπέρ της A-SHIPS που είχε βρει την ψυχολογία και έλεγχε τον αγώνα, φτάνοντας τελικά σε μία εύκολη νίκη με +15 πόντους διαφορά.

Τασιούλης, Φυλακούρης και Ντάλιος οι καλύτεροι της A-SHIPS, Πανώριος και Τούσιος οι καλύτεροι για την NEPTUNE GROUP.