55 - 50

16/02/2016 20:30 League A 15/16 40'

Nestle1510161455
OTE Cosmote158161150

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Nestlé και του Ο.Τ.Ε. COSMOTE, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55 – 50.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό  κομμάτι και οι δύο μπήκαν ενέργεια στα πρώτα λεπτά, με διάθεση να τρέξουν σε αιφνιδιασμούς, αλλά με χαμηλά ποσοστά και το σκορ στα πρώτα 4 λεπτά να είναι 4– 5. Στο υπόλοιπο της περιόδου Ο.Τ.Ε. βρήκε ρυθμό στο σετ, σημάδεψε τον Κωνσταντόπουλο Α. στο ζωγραφιστό και πήρε μια διαφορά 2 κατοχών με την Nestlé όμως να αντιδρά, να βελτιώνει τις επιλογές της επιθετικά και την περίοδο να κλείνει με σκορ 15 – 15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά, και πάλι όμως με τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες και τους δύο αντιπάλους χωρίς σκορ στα πρώτα 2 λεπτά, με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 19 – 17. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι δύο ομάδες συνέχισαν να βγάζουν ενέργεια στην άμυνα, αλλά να είναι μονοδιάστατες και χωρίς ρυθμό επιθετικά. Παρόλα αυτά η Nestle έδειξε μεγαλύτερη μαχητικότητα και πήρε μια διαφορά 2 κατόχων με τον Ο.Τ.Ε. όμως στο τελευταίο δίλεπτο να αντιδρά και να κλείνει το ημίχρονο με σκορ 25 – 23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο τέμπο, με τις δύο ομάδες να πιέζουν για αιφνιδιασμούς και τον Ο.Τ.Ε. να ασκεί full press με παγίδες. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι με καθαρό μυαλό έσπασαν το press και πήραν ένα προβάδισμα 6 πόντων στα πρώτα δύο λεπτά. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι εγκατέλειψαν το press και το παιχνίδι πήγε και πάλι σε οργανωμένες επιθέσεις κάτι που ευνόησε τον Ο.Τ.Ε., ο οποίος κυριαρχώντας στη ρακέτα με πρωταγωνιστές τους ψηλούς του, πέρασε μπροστά με το σκορ να είναι 30 – 31 στο έκτο λεπτό. Στα τελευταία τέσσερα λεπτά οι δύο ομάδες πήγαν neck to neck, με δυνατές άμυνες και οργανωμένες επιθέσεις βασιζόμενες κυρίως σε picks στην μπάλα με το σκορ στο τέλος περιόδου να είναι 41 – 39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με μεγάλες επιθέσεις, physical άμυνες, χαμηλά ποσοστά και με τις δύο ομάδες να δείχνουν μαχητικότητα αλλά και πάλι η Nestle να παίρνει μια διαφορά 6 πόντων στα πρώτα δύο λεπτά την οποία διατήρησε με το σκορ να είναι 53 – 46 δυόμισι λεπτά πριν το τέλος. Στα τελευταία δύο λεπτά το σκορ έμεινε κολλημένο στο 53-50 μέχρι και το τελευταίο λεπτό όπου Ο.Τ.Ε. είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με ελεύθερο τρίποντο, στο οποίο όμως αστόχησε με το σκορ να γίνει 54 – 50, 34´´ πριν το τέλος, με την Nestle να διατηρεί το προβάδισμα και να παίρνει τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κανέλλος Α. με 13 και Γκούρος Π. με 9, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κωνσταντόπουλος Α. με 12 και Δήμας Π. με 11 πόντους αντίστοιχα.