47 - 38

07/03/2018 20:00 Super League A 17/18 40'

Novibet161310847
Cosmote e-Value11109838

Στο κλειστό γήπεδο του Deree ο αγώνας μεταξύ NOVIBET και COSMOTE E-VALUE βρήκε νικητές τους γηπεδούχους με τελικό σκορ 47 -38.  Μεγάλο παράγοντα στην ήττα της Evalue έπαιξε η τρομερή δυστοκία που παρουσίασε στα περιφερειακά σουτ.  Από την άλλη μεριά σε πολύ καλή βραδιά ο Μίλτος Καλογιάννης ο οποίος με 20 πόντους και 17 ριμπάουντ ήταν κυρίαρχος κάτω από τα στεφάνια.

Στην πρώτη περίοδο η NOVIBET μπήκε αρκετά επιθετικά στο γήπεδο και κυρίως με τους Καλογιάννη και Κατσιώρη κατάφεραν να βρεθούν μπροστά στο σκορ με 14 – 3.  Σε αυτό το σημείο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανεβάσουν τους ρυθμούς παίζοντας με αιφνιδιασμούς και με πιο σκληρές άμυνες έκαναν ένα σερί 2 – 8 πηγαίνοντας στο πάγκο με 16 – 11.

Στην δεύτερη περίοδο συνεχίστηκε το γρήγορο μπάσκετ και από τις 2 πλευρές και οι πόντοι σημειώνονταν διαδοχικά από τις 2 ομάδες. Με 4 παίκτες από κάθε πλευρά να σκοράρουν το ημίχρονο έκλεισε 29 – 21.

Από αυτό το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι ουσιαστικά δεν ξανά απειλήθηκαν. Η αστοχία από την γραμμή των τριών πόντων και από τις 2 πλευρές (2 στα 10 και 1 στα 14 αντίστοιχα) κράτησαν το σκορ σε χαμηλά επίπεδα. Στην Τρίτη περίοδο με συνολικό σκορ 10 – 9 και στην τέταρτη περίοδο με 8 – 8 ο αγώνας έκλεισε με 47 – 38.

Στο παιχνίδι με εξαίρεση τον Καλογιάννη κανένας παίκτης του γηπέδου δεν κατάφερε να σκοράρει διψήφιο αριθμό πόντων. Τρεις παίκτες από την NOVIBET σημείωσαν από 8 πόντους , οι Κατσιώρας, Μαντάς και Μουρτζούκος. Από την ομάδα της Evalue σημείωσε 9 πόντους ο Τζαβελάκης και 8 ο Αλεξίου.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Αμπελίδης

Δηλώσεις παικτών:

ΒΟΥΤΣΙΝΑΣ (παίκτης Novibet): ΄΄Δύσκολος ο αγώνας και πολύ καλή ομάδα οι αντίπαλοι. Εμείς παρόλο πιο λίγοι καταφέραμε να μην κάνουμε πολλά φάουλ, να μείνουμε στο ματς μέχρι το τέλος και να πάρουμε μία νίκη που μας φέρνει πιο κοντά στα Playoffs.΄΄

ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ (παίκτης Evalue):΄΄ Ήταν ένας δύσκολος αγώνας και μπορώ να πω ότι ήταν η πιο δύσκολη ομάδα που έχουμε αντιμετωπίσει έως τώρα. Η αλήθεια είναι ότι βρίσκουμε τα πατήματα μας και αν είχαμε βάλει 2 – 3 σουτ το αποτέλεσμα μπορεί να ήταν διαφορετικό. Δίνω συγχαρητήρια αρχικά στους αντιπάλους για την νίκη αλλά και στους παίκτες της ομάδας μας για το πάθος που δείξανε.΄΄