59 - 52

17/02/2016 21:30 League C1 15/16 40'

Novibet1315131859
Hewlett Packard Enterprise915131552

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Novibet και της Hewlett-Packard, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 59 – 52.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με διάθεση να τρέξουν σε αιφνιδιασμούς, αλλά παρουσιάστηκαν διερευνητικές και νευρικές και χωρίς καλά ποσοστά απέναντι στη ζώνη με το σκορ να είναι 6–6 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τις δύο ομάδες να βελτιώνονται ελαφρώς απέναντι στη ζώνη και να μένουν κοντά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 13 – 9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Novibet με περισσότερη ενέργεια από την αρχή, πίεσε το ρυθμό του αγώνα, βρήκε λύσεις με αιφνιδιασμούς και πήρε μια διαφορά 9 πόντων στα πρώτα 3 λεπτά. Κάπου εκεί η Hewlett-Packard άσκησε full press με παγίδες, έβγαλε τους αντιπάλους από το ρυθμό τους και μείωσε σε 4 πόντους στα μισά της περιόδου. Παρ’ όλα αυτά οι γηπεδούχοι ξαναβρήκαν τη συγκέντρωση τους με πρωταγωνιστές τον Τζαννή Θ. και Κυριακίδη Σ. ξανάχτισαν μια διαφορά 9 πόντων με το ημίχρονο τελικά να κλείνει με σκορ 28-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Hewlett-Packard με το καλημέρα ευστόχησε σε σουτ 3 πόντων και μείωσε σε έναν πόντο με τους αντιπάλους όμως και πάλι να αντιδρούν και να παίρνουν μία διαφορά 2 κατόχων. Η Hewlett-Packard από την άλλη πλευρά άρχισε σιγά-σιγά να σημαδεύει τους ψηλούς της στο ζωγραφιστό με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 35 – 31. Στο δεύτερο μισό οι δύο ομάδες έβγαλαν ενέργεια με τη Hewlett-Packard όμως να μειώνει σε μία κατοχή και να ισοφαρίζει σε 37 – 37  στο τελευταίο δίλεπτο με την Novibet όμως και πάλι να αντιδρά και να κλείνει την περίοδο με σκορ 41 – 37.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές, με βιαστικές επιλογές αλλά με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν μεγαλύτερη μαχητικότητα, να ισοφαρίζουν εκ νέου σε 41 – 41 και να περνάνε μπροστά με 43 – 44 στα πρώτα 4 λεπτά. Παρόλα αυτά η Novibet αντέδρασε εκ νέου, ξαναβρήκε την συγκέντρωση της και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με αιχμή τον Τζαννή Θ. πήρε μια διαφορά 6 πόντων με τέσσερα λεπτά για λήξη. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι έδειξαν μαχητικότητά, έβγαλαν ενέργεια αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν και διατήρησαν ένα προβάδισμα 1–3 κατοχών παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τζαννής Θ. με 23 (4) και Γρίβας Γ. με 19, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κανελλόπουλος Χ. 13 (1) και Βατιανός Ι. με 9 (1) πόντους αντίστοιχα.