46 - 70

25/05/2023 21:30 Play Off shipping League B 22/23 40'

Onassis98101946
Costamare1616191970

Στον αγώνα μεταξύ της Οnassis Group και της Costamare οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 46-70.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξε την άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους man to man. Οι επιθέσεις ήταν οργανωμένες με εκείνη η οποία να καταφέρνει να έχει καλύτερη εικόνα να είναι η γηπεδούχος η οποία στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 5-2. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 9 πόντων αρχικά ισοφάρισαν και αργότερα περάσαν μπροστά ανατρέποντας τις ισορροπίες και προηγούνταν με 9-16 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε ελαφρώς αφού οι παίκτες της Costamare δεν ήταν κυρίαρχοι αλλά κρατούσαν το υπέρ τους προβάδισμα χάρη σε ένα επιμέρους σερί 6-6 μέχρι τα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο όμως κατάφεραν να φανούν ξανά καλύτεροι και με ένα επιμέρους σκορ 2-10 έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με σαφές υπέρ τους προβάδισμα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το παιχνίδι ναι είναι δυνατό, η διαφορά είχε αυξηθεί με τους παίκτες της Onassis group ναι αδυνατούν να σημειώσουν αρκετό σκορ που θα τους βάλουν στο παιχνίδι και να βρίσκονται πίσω με 21-38 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία τα αρκετά φάουλ έκοβαν τον ρυθμό αλλά οι παίκτες της Costamare είχαν την αναγκαία συγκέντρωση να βρίσκουν σκορ και μέσα από τις βολές παίρνοντας ουσιαστικά τη νίκη πριν καν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου το οποίο τους είχε μπροστά με σκορ 27-51.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα το παιχνίδι είχε ξεφύγει υπέρ των φιλοξενούμενων με τη διαφορά να είναι μεγαλύτερη των 30 πόντων κατi το οποίο σε κάθε περίπτωση είχε δώσει στον αγώνα διαδικαστικό χαρακτήρα. Το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 32-60. Στο υπόλοιπο οι γηπεδούχοι θέλοντας να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις δοκίμαζαν αρκετά σουτ 3 πόντων αλλά η διαφορά σε βάρος τους ήταν μεγάλη.