29/11/2018 21:15 Commercial League B 18/19 5 40'

Oracle41461135
Onassis784625

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Σε ένα μέτριο προς κακό ποιοτικά παιχνίδι η oracle κατάφερε να επικρατήσει άνετα του Onassis Group με 35-25 στο κλειστό της Ν.Πεντέλης την Πέμπτη.Δυσκολευτήκαμε να βρούμε κάτι αξιόλογο στο παιχνίδι καθώς και οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες πετυχαίνοντας 60 πόντους και οι δύο μαζί.

Το ματς ξεκίνησε κάπως καλύτερα για τους φιλοξενούμενους που με 2 τρίποντα του Πέππα και μια εύστοχη βολή του Γκιργκένη κατάφεραν να βρεθούν μπροστά στην πρώτη περίοδο με 4-7,καθώς οι παίχτες της oracle δεν μπορούσαν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι με τον Μπαμπού από την Onassis να δεσπόζει κάτω απ’ αυτό.

Η Οracle που βάση και της βαθμολογικής της θέσης είναι καλύτερη ομάδα πάτησε το γκάζι και με mvp τον Σταυριανίδη που πέτυχε σχεδόν τους μισούς πόντους της ομάδος του(17π) κατάφερε με επιμέρους 14-8 στην δεύτερη περίοδο να βρεθεί μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος ήταν χειρότερη από άποψη θεάματος και συγκομιδής και από τις δύο προηγούμενες και με επιμέρους 6-4 η Oracle κατάφερε να αυξήσει την διαφορά της από τους φιλοξενούμενους στο +5 και έτσι βάση του αγώνα που παρακολουθούσαμε μπήκε στην τελική ευθεία με σημαντικό προβάδισμα.

Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Onassis πέτυχε και πάλι μόλις 6 πόντους και έτσι δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική στο παιχνίδι καθώς οι γηπεδούχοι με τους Σταυριανίδη και Γκούση κατάφεραν να πετύχουν 11 και να κλείσουν το παιχνίδι στο +10 ,με 35-25.

Διαιτητές: Πόντας, Δημητρακόπουλος

Δηλώσεις παιχτών:

Θεοδωρακόπουλος Θ.(παίκτης Oracle): “Κακό μπάσκετ και από τις δύο ομάδες,ήμασταν πιο ψύχραιμοι όμως,τρέξαμε καλύτερα στον αιφνιδιασμό ,τους κόμπλαρε η ζώνη που παίζαμε και τελικά καταφέραμε και κερδίσαμε σχετικά εύκολα στο τέλος”