10/06/2018 16:00 Play Off Minor Elite League 17/18 40'

OTE Cosmote1913141662
Ποσειδωνία201310750

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ του OTE COSMOTE και της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62 – 50.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις, με τους γηπεδούχους να ξεκινάνε με σκορ 5 – 0 στα πρώτα 2 λεπτά αλλά οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν άμεσα, τα ποσοστά ήταν πολύ καλά και το σκορ 10 – 13 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι παίκτες και από τις δύο πλευρές συνέχισαν να είναι ζεστοί και να ψάχνουν τις σωστές τελικές επιλογές και του ελεύθερους παίκτες, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 19 – 20.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες από την αρχή δυνάμωσαν και κυριάρχησαν, οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς καλάθι για 2+ λεπτά αλλά στην συνέχεια η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ με 3 σερί καλάθια σε αιφνιδιασμούς πήρε προβάδισμα 3 κατοχών και στην πορεία διαφορά 10 πόντων, με τον ΟΤΕ να αντιμετωπιζει σοβαρό επιθετικό πρόβλημα και το σκορ ήταν 19 – 29 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία ο ΟΤΕ γύρισε σε man, πίεσε την μπάλα και τις πρώτες πάσες και έτρεξε και αυτός σε αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να κάνει run 8 – 0 κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 32 – 33.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καλό και ορθολογικό μπάσκετ, με τις άμυνες όμως να γίνονται όλο και πιο physical και τους δύο αντιπάλους να μένουν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 49 – 49 με 5 λεπτά για λήξη. Κάπου εκεί παρόλα αυτά ο ΟΤΕ με 3 σερί τρίποντα και ένα συνολικό run 11 – 0 πήρε διψήφια διαφορά την οποία και διατήρησε έως το τέλος παίρνοντας τελικά την πρόκριση στον Τελικό.

Διαιτητές: Σκαλτσής, Ζιώγας, Μελισσάρης