19/02/2019 20:30 Commercial League B 18/19 14 40'

OTE Cosmote 213109941
Σ.Υ.Τ.Α.23691149

Κλειστό Αγ. Αναργύρων
Geor. Papandreou 36-38, Agii Anargiri 135 62, Greece

Στον Αγώνα της 14ης Αγωνιστικής μεταξύ του OTE COSMOTE 2 και του Σ.Υ.Τ.Α., οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 41 – 49.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή οι δύο ομάδες επέλεξαν γρήγορο τέμπο και επιθέσεις και παράλληλα μπήκαν ζεστές από την γραμμή των 3 πόντων αλλά ο ΣΥΤΑ ευνοήθηκε από το γρήγορο παιχνίδι και με 4 σερί τρίποντα (εκ των οποίων τα 3 από τον Μπακάλη Ε.) κατάφερε και πήρε προβάδισμα 3 κατοχών, με το σκορ να είναι 7 – 16 στα πρώτα 3 λεπτά και 11 – 18 στο πεντάλεπτο. Στην συνέχεια της περιόδου, ο Μπακάλης Ε. συνέχισε να κουβαλάει επιθετικά την ομάδα του (σκοράροντας 16 πόντους στο δεκάλεπτο) και με ένα ακόμα δικό του τρίποντο ο ΣΥΤΑ πήρε διψήφια διαφορά, οι δύο ομάδες έπαιξαν όμορφο μπάσκετ και η περίοδος έκλεισε με σκορ 13 – 23.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, με το καλημέρα ο Μπακάλης Ε. ευστόχησε σε ένα ακόμα τρίποντο, οι παίκτες και από τις δύο πλευρές κυκλοφόρησαν καλά την μπάλα, το σκορ ήταν 16 – 29 στα πρώτα 3 λεπτά, αλλά κάπου εκεί ο ΟΤΕ άρχισε να αντιδρά και τρέχοντας ένα σερί 7 – 0 μείωσε με το σκορ να είναι 22 – 29 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι άμυνες άρχισαν να δυναμώνουν και να έχουν τον πρώτο λόγο, με τα ποσοστά έπεσαν πολύ, ο ΟΤΕ μείωσε σε 2 κατοχές και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 23 – 29.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες άρχισαν να δείχνουν σημάδια επιθετικής κόπωσης αλλά συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ορθολογικό και ανταγωνιστικό μπάσκετ, με τους παίκτες του ΟΤΕ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να κερδίσουν το επιμέρους σκορ καμμίας από τις δύο τελευταίες περιόδους και να μειώσουν περαιτέρω και τους παίκτες του ΣΥΤΑ να έχουν μεγαλύτερη συγκέντρωση και διατηρώντας τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια σταθερή διαφορά 2 – 3 έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Λεμονιάς Ε. με 9 και Μόντι Β. με 9 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μπακάλης Ε. με 27 (5) και Καλαμπόκης Β. με 6 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος Χ., Ραπτογιάννης Α.