39 - 56

20/06/2022 22:00 Play Off Major Commercial League 21/22 40'

OTE Cosmote 27781739
Entersoft181352056

Στον αγώνα Play Off μεταξύ της  ΟΤΕ COSMOTE και της Entersoft οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 39-56.

Στην αρχή του αγώνα, και οι 2 ομάδες αμυντικά επέλεξαν να ξεκινήσουν τον αγώνα με άμυνα man to man ως απόκρουσης το γρήγορο τέμπο του αγώνα. Στη πράξη αν και οι άμυνες ήταν πιεστικές, αυτό δεν εμπόδισε τους φιλοξενούμενους να πάρουν ένα δυναμικό προβάδισμα και το σκορ ήταν 1-9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια,  οι γηπεδούχοι δεν είχαν καλή συγκέντρωση στο παιχνίδι τους αφού επιθετικά είτε έκαναν κακές πάσες είτε κλείνονταν στο επιθετικό κομμάτι και έβλεπαν τη διαφορά να ανεβαίνει αφού οι αντίπαλοι τους είχαν καλή κυκλοφορία μπάλας προς ελεύθερο παίκτη με την περίοδο να κλείνει με σκορ 7-18.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Entersoft συνέχιζαν να παίζουν στα κόκκινα όπου με πολύ καλά ξεμαρκαρίσματα και σουτ από το τρίποντο πλήγωναν την αντίπαλη άμυνα και το σκορ ήταν  9-31 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, η πλευρά της Cosmote βελτίωσε την άμυνα της κρατώντας την αντίπαλη ομάδα στο 0 αλλά επιθετικά αν βελτιώθηκαν δεν κατάφεραν να μειώσουν σημαντικά τη διαφορά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 14-31.

Στο 3ο Δεκάλεπτο, οι παίκτες επιθετικά ήταν αρκετά κακοί με τους γηπεδούχους να μην προλαβαίνουν να σουτάρουν για 2 συνεχόμενες φορές και τους φιλοξενούμενους να είναι άστοχοι. Το σκορ ήταν  15-34 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, η κόπωση έκανε την εμφάνιση της αφού επι 3 λεπτά δεν άλλαξε το σκορ και οι επιθέσεις ήταν κακές  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 22-36.

Στο 4ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι άσκησαν πίεση σε όλο το γήπεδο που οδήγησε σε λάθη τους φιλοξενούμενους αλλά χωρίς ουσιαστικό αντίκτυπο  και το σκορ ήταν  26-42 με 5 λεπτά να απομένουν  για τη λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα, με τη διαφορά να είναι σε διψήφια επίπεδα, οι παίκτες ήταν πιο ελεύθεροι επιθετικά και κατάφεραν να παρουσιάσουν μια δυναμική παραγωγικότητα που βοήθησε τους φιλοξενούμενους να μη απειληθούν με την περίοδο να κλείνει με σκορ 39-56.