16/12/2019 21:30 Commercial League B 19/20 6 40'

OTE Cosmote 2151181953
FrieslandCampina131415850

Κλειστό Γήπεδο Λεωφόρου Αλεξάνδρας
Leof. Alexandras 160, Athina 115 21, Greece

Για την έκτη αγωνιστική του A’ ομίλου της Commercial League B η ομάδα της OTE Cosmote 2 υποδέχθηκε την ομάδα της FrieslandCampina και πήρε τελικά τη νίκη, παρότι έχανε με 8 πόντους στα μέσα της τέταρτης περίοδου, με σκόρ 53-50.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες έπαιξαν άμυνα man to man και οι γηπεδούχοι με πολυφωνία στην επίθεση προηγήθηκαν με σκόρ 15-13 αλλά στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι με ωραίες επιθετικές συνεργασίες γύρισαν το παιχνίδι και πέρασαν μπροστά με 20-23 στα μέσα της περιόδου ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκόρ 26-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο και παίρνοντας σκόρ από τον Ανδρεάδη ανέβασαν τη διαφορά στο +8. Η περίοδος έληξε με σκόρ 34-42 ενώ οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την διαφορά μέχρι τα μέσα της τελευταίας περιόδου. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι, που ευστόχησαν σε 3 συνεχόμενα σούτ τριών πόντων με ένα επιμέρους 13-2 έκαναν μεγάλη ανατροπή και πήραν το ρόζ φύλλο με τελικό σκόρ 53-50.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Δημητράτος με 15 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Ανδρεάδης με 14 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ουσταμπασίδης, Παπαχρήστου