55 - 54

20/05/2019 21:10 Play Off Minor Commercial League 18/19 40'

OTE Cosmote 21316111555
Raging Bulls1414141254

Στον Αγώνα των Playoff μεταξύ της OTE COSMOTE 2 και των RAGING BULLS (οι οποίοι αγωνίστηκαν με 6 μόλις παίκτες), οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55 – 54.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν σετ και μεγάλες επιθέσεις, εκτέλεσαν τα συστήματα τους και έμειναν κοντά αλλά είχαν σχετικά χαμηλά ποσοστά, με το σκορ να είναι 4 – 5 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά το τέμπο ανέβηκε, οι δύο ομάδες έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς, οι παίκτες λύθηκαν επιθετικά, η επιθετική παραγωγή ανέβηκε, και η περίοδος έκλεισε με σκορ 14 – 13.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, οργανωμένο και ανταγωνιστκό μπάσκετ, οι άμυνες παρέμειναν καθαρές, με τους δύο αντιπάλους να πάνε κυριολεκτικά neck and neck, να εναλλάσονται στο προβάδισμα, το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 29 – 28 και η 3η περίοδος με σκορ 42 – 40. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι άμυνες άρχισαν να κυριαρχούν και να έχουν τον πρώτο λόγο, οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς καλάθι για 4 λεπτά, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 2 κατοχών αλλά δεν το εκεταλλεύτηκαν στο έπακρο, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 43 – 48 με 5′ και 49 – 52 με 2′ για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έβγαλαν μεγάλη ενέργεια με την ομάδα των BULLS να διατηρεί διαφορά μίας κατοχής αλλά συνέχισε να έχει πολύ άσχημα ποσοστά από την γραμμή των βολών (με 23 χαμένες βολές στο παιχνίδι και 6 χαμένες βολές στο τελευταίο λεπτό!), με αποτέλεσμα το σκορ να διαμορφωθεί σε 53 – 54 με 12” και κατοχή για ΟΤΕ στην οποία πρόλαβε να κατεβάσει την μπάλα και να βρει ελεύθερο τον Μόντι Β., ο οποίος με ένα mid range buzzer beater σουτ ευστόχησε και έδωσε την Νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητές: Ζιώγας Α., Δελδήμος Β.