47 - 32

12/02/2022 14:00 Commercial League B 21/22 9 40'

OTE Cosmote 2116201047
Techpassion4871332

Στον Αγώνα της 9ης  Αγωνιστικής για τη Commercial League B μεταξύ της OTE Cosmote 2 και της Τεκπασιον  οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47-32.

Στην αρχή του αγώνα οι ομάδες επέλεξαν να παίξουν με οργανωμένες επιθέσεις ώστε να κοντρολάρουν το ρυθμό. Αυτό λειτούργησε ανασταλτικά στην επίτευξη πολλών πόντων καθώς οι άμυνες ήταν συγκεντρωμένες έχοντας ως αποτέλεσμα  το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 3-2 . Στην συνέχεια ο αγώνας απέκτησε γρήγορο τέμπο με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω στη προσπάθεια των ομάδων να ανακατέψουν τη τράπουλα , στρατηγική που λειτούργησε για τους γηπεδούχους που βρήκαν τους χώρους να βρουν σκορ με την περίοδο να κλείνει 11-4 υπερ τους.

Στο 2ο Δεκάλεπτο  οι παίκτες της ΟΤΕ  Cosmote 2 πάτησαν το γκάζι εκμεταλλευόμενοι τη φόρα που είχαν πάρει από τη προηγούμενη περίοδο. Αυτό σε συνδυασμό με  το πρεσάρισμα σε όλο το γήπεδο και η άμυνα ζώνης στη πίσω πλευρά του γηπέδου  που εφάρμοσαν τους επέτρεψαν να αποκτήσουν διαφορά 15 πόντων  στα μισά της περιόδου (23-8) . Στο υπόλοιπο της περιόδου συνέχισαν να έχουν την ίδια ένταση στο παιχνίδι τους αποφασισμένοι να επιστρέψουν στις αγωνιστικές υποχρεώσεις με εμφατικό τρόπο   με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 31-11.

Στο 2ο ημίχρονο και οι αντίπαλοι συνέχισαν την άμυνα ζώνης και  το γρήγορο τέμπο και στις οργανωμένες επιθέσεις. Η κύρια διαφορά όμως εντοπίστηκε στο ότι ήταν πιο άστοχες από πριν με τους παίκτες της Τεκπασιόν να μη μπορούν να κεφαλαιοποιήσουν τις επιθέσεις τους κάτω απο το καλάθι και να βλέπουν τη ψαλίδα να ανοίγει περαιτέρω εις βάρος τους  (34-17). Στην πορεία, η δυστοκία και από τα δυο στρατόπεδα συνέχιζε να κυριαρχεί με τους γηπεδούχους να μη μπορούν να βρουν στόχο έξω από τη γραμμή του τρίποντου με την περίοδο να κλείνει με σκορ 37-19.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να παίξουν τα ρέστα τους  παίζοντας πιο σφιχτή άμυνα, χωρίς όμως να μπορούν και επιθετικά να έχουν την ίδια ποιότητα με συνέπεια η διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα και το σκορ να είναι 40-25 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα αφού ο  νικητής είχε κριθεί , οι παίκτες ήταν πιο απελευθερωμένοι, και αυτό έδωσε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να είναι πιο αποδοτικοί επιθετικά. Το ροζ φύλλο αγώνα των γηπεδούχων έγραφε το τελικό σκορ 47-32.