58 - 53

24/04/2018 20:30 Play Off Minor Elite League 17/18 40'

OTE Cosmote1314181358
Grant Thornton611221453

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι που διεξήχθη σε άριστο κλίμα η ομάδα του OTE COSMOTE πήρε τη νίκη με 58-53 και έκανε το 1-0 επί της ομάδας της GRANT THORNTON  στο πρώτο ματς της σειράς για το πρωτάθλημα της Minor Elite League. Και οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλη διάθεση για τη νίκη, η ομάδα του Κατσαΐτη όμως είχε περισσότερες επιλογές, μεγαλύτερο αριθμητικά ρόστερ από τους μόλις 6 παίκτες της GRANT THORNTON και δίκαια πήρε τη νίκη και το κεφάλι στη σειρά.  Πλέον θέλει μια ακόμα νίκη για να περάσει στην 4άδα της Minor Elite League.  Αντιθέτως η GRANT THORNTON με την εμφάνιση της έδειξε πως μπορεί να κάνει την ανατροπή, αρκεί να παρουσιαστεί με λιγότερες απουσίες και να είναι συγκεντρωμένη σε όλο το παιχνίδι.

Ο OTE COSMOTE μπήκε με μεγαλύτερη ενέργεια στην αναμέτρηση και πήρε από την αρχή το προβάδισμα χωρίς να το χάσει ποτέ. Με τους Ασημάκη και Παπαδόπουλο επιθετικές αιχμές προηγήθηκε 7-0 και 13-6 στη λήξη του δεκαλέπτου, με τη GRANT THORNTON να είναι ιδιαίτερα άστοχη στην επίθεση, η άμυνα ζώνης της όμως να αποδεικνύεται αποτελεσματική και να την κρατάει κοντά στο σκορ.

Στο 2ο δεκάλεπτο είχαμε το σόου από τον Ασημάκη, ο οποίος μετά το 0/3 τρίποντα του 1ου δεκαλέπτου πέτυχε 3 σερί τρίποντα και εκτόξευσε τη διαφορά στο 15 (από 18-9 σε 26-11). Ένα μικρό σερί 1-6 για τη GRANT THORNTON  έριξε κάπως τη διαφορά για το 27-17 του ημιχρόνου.

Η διαφορά παρέμενε σε διψήφια μεγέθη μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου (37-27), με την GRANT THORNTON όμως να έχει αποκτήσει ρυθμό και καλύτερες συνεργασίες στην επίθεση και τον OTE COSMOTE να προσπαθεί να περάσει την μπάλα στους ψηλούς του Γρυλλάκη και Καψή! Οι Ανδριώτης, Τζαβάρας και Φέσκος ανέβασαν την απόδοση τους μειώνοντας μέχρι και τους 3 πόντους (37-34), με τον Παπαδόπουλο να βγαίνει μπροστά, να πετυχαίνει 7 σερί πόντους και να βοηθάει την ομάδα του να πάρει και πάλι μια μικρή διαφορά (44-35). Τελικά το δεκάλεπτο έληξε με 45-39 και να προμηνύει συναρπαστικά τελευταία δέκα λεπτά.

Ο OTE COSMOTE ανέβασε τον δείκτη της έντασης στην άμυνα στην 4η περίοδο, υποχρεώνοντας την GRANT THORNTON   να σκοράρει μόνο με βολές  τα πρώτα λεπτά και τη διαφορά να πηγαίνει και  πάλι στο +10 (52-42). Η GRANT THORNTON αντέδρασε και με δύο γρήγορα καλάθια των Φέσκο και Τζαβάρα (3πόντο) μείωσε στο -3 (54-51) με 1,43’’ να απομένουν. Ο Παπαδόπουλος με δύσκολο καλάθι έκανε το 56-51 με τις δύο ομάδες να αστοχούν σε συνεχόμενες επιθέσεις πριν ο Ασημάκης με 2/2 βολές κάνει το 58-51 και οριστικά δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Οι Ασημάκης, Παπαδόπουλος και Γρυλλάκης οι καλύτεροι για τους νικητές. Κυρίαρχος ο Φάπας μέσα στη ρακέτα (18 ριμπάουντ), οι Φέσκος και Τζαβάρας ακολούθησαν σε απόδοση.

Διαιτητές : Δελδήμος, Δαλέκος.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Κατσαΐτης Γιώργος (Προπονητής OTE COSMOTE):

Πάντα όταν παίζεις  με αντιπάλους  με μικρό  ή σχεδόν  καθόλου  rotation  και μένουν  μέχρι  τέλος  στον αγώνα οφείλεις  να δώσεις συγχαρητήρια.  Ακόμα  και έτσι όμως  γνωρίζαμε  τους παίκτες  της αντίπαλης  ομάδας  και τις ικανότητες  που έχουν οπότε έπρεπε  να προσέξουμε  πολύ τον ρυθμό  του αγώνα  και σίγουρα  αμυντικά να μην αφήσουμε  ελεύθερα  σουτ  ούτε  εύκολο πρώτο  βήμα. Σε αρκετά  σημεία  χάσαμε  την συγκέντρωση  μας στο συγκεκριμένο  κομμάτι  οπότε  φυσιολογικά  το παιχνίδι  πήγε  σε κοντινό  σκορ.  Κάναμε  το 1-0 αλλά σίγουρα  το δεύτερο  θα είναι  πολύ πιο δύσκολο  παιχνίδι  οπότε πρέπει να εμφανιστούμε και εμείς  αρκετά  βελτιωμένοι.

Τζαβάρας Χρήστος (Παίκτης GRANT THORNTON):

” Πάρα πολύ ωραίο ματς! Εμείς γενικά δε μαζευόμαστε, ενώ η COSMOTE είναι πολύ οργανωμένη ομάδα και είναι φυσικά καλύτερη από εμάς σε πολλά πράγματα. Πολύ ωραία αντιδράσαμε σε κάποιες φάσεις, αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι παραπάνω. Μέχρι εκεί είμαστε. Ετοιμαζόμαστε για του χρόνου.”