12/11/2016 17:00 League B2 16/17 40'

Team1234OTT
OTE Cosmote261312181382
Motor Oil191521141180

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του ΟΤΕ COSMOTE και της MOTOR OIL, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη στην παράταση, με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 82–80.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με καλό ρυθμό, την Motor Oil όμως να βασίζεται κυρίως σε προσωπικές ενέργειες, σε αντίθεση με τον ΟΤΕ ο οποίος είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και τελικές επιλογές με αποτέλεσμα να πάρει διαφορά 3 κατοχών με το σκορ να είναι 19 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε γρήγορο τέμπο, αλλά τις δύο ομάδες να έχουν βιαστικές επιλογές, την διαφορά να παραμένει σε 3 κατοχές και η περίοδος να κλείνει με σκορ 26 – 19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε με τις δύο ομάδες κυρίως σε οργανωμένες επιθέσεις, τα ποσοστά όμως να πέφτουν, τους γηπεδούχους να διατηρούν προβάδισμα 2+ κατοχών, τον ΟΤΕ να γυρίζει την άμυνα του σε press με παγίδες στο μισό και το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά της περιόδου να είναι 23 – 35. Στο υπόλοιπο της περιόδου η Motor Oil άρχισε να αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα απέναντι στο press των αντιπάλων, βλέποντας την διαφορά να ανεβαίνει στους 10 πόντους, μέχρι τα τελευταία 2 λεπτά όπου οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν, έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο και κάνοντας ένα mini run μείωσαν με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 39 –34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες σε σετ κυρίως επιθέσεις, ψάχνοντας τις σωστές επιλογές με την Motor Oil να συνεχίζει το run, να βγάζει διαδοχικές άμυνες με πρωταγωνιστή τον Τσόγκα Β. (ο οποίος με 2 σερί τρίποντα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του) και το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 43 – 44. Στο υπόλοιπο της περιόδου η ομάδα του ΟΤΕ συνέχισε να αντιμετωπίζει πρόβλημα επιθετικά, να μην έχει συγκέντρωση έχοντας διαδοχικές κακές τελικές επιλογές και αβίαστα λάθη, σε αντίθεση με τους αντιπάλους του οι οποίοι βρήκαν ρυθμό, έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς  και χωρίς εγωισμό στο παιχνίδι τους πήραν προβάδισμα 10 πόντων κάνοντας ένα run 10–0 μέσα σε 2 λεπτά. Παρόλαυτα οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα, βελτιώθηκαν και δύο πλευρές του γηπέδου και έκαναν και αυτοί με την σειρά τους run 8–0 στα τελευταία 2 λεπτά της περιόδου η οποία έκλεισε με σκορ 51 – 55.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά, με τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες, τους παίκτες να βγάζουν ενέργεια και στις 2 πλευρές του γηπέδου, την Motor Oil όμως να συνεχίζει να ψάχνει τις ελεύθερες τελικές επιλογές στις οργανωμένες επιθέσεις της, σε αντίθεση με τον ΟΤΕ ο οποίος βρήκε λύσεις κυρίως από αιφνιδιασμούς και επιθέσεις στο transition, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε neck and neck, να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και το σκορ να είναι 59 – 60 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, κάτι που ευνόησε την Motor Oil, με τις δύο ομάδες όμως να δείχνουν σημάδια κόπωσης, τα ποσοστά να πέφτουν και το σκορ 62– 67 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι έδειξαν μαχητικότητα, έβγαλαν διαδοχικές άμυνες, πίεσαν τον ρυθμό του αγώνα και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με το σκορ να είναι 69 – 69 με 26” για λήξη και κατοχή για Motor Oil στην οποία ο Τσόγκας Β. αστόχησε σε σουτ αλλά ο Χαιρέτης Δ. κατάφερε να πάρει το επιθετικό ριμπάουντ, να σουτάρει και να κερδίσει φάουλ σε νεκρό χρόνο, με αποτέλεσμα να σουτάρει 2 βολές και να έχει την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Παρόλα αυτά δεν καταφέρνει ευστοχήσει από τη γραμμή των βολών με συνέπεια το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Στον extra χρόνο του αγώνα και οι δύο ομάδες μπήκαν ζεστές από την αρχή αλλά με τον ΟΤΕ να έχει καλύτερα πατήματα στον αγωνιστικό χώρο, καθώς και καλύτερα ποσοστά και κυριαρχώντας τόσο στα επιθετικά όσο και στα αμυντικά ριμπάουντ (μέσω των Κοπετίνα Α. και Καψή Δ.) κατάφερε να διατηρήσει προβάδισμα 1–2 κατοχών, με το σκορ να είναι 80-75 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά της παράτασης η Motor Oil συνέχισε να αντιμετωπίζει επιθετικό πρόβλημα, με την διαφορά να ανεβαίνει σε 3 κατοχές αλλά παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν ένα comeback και με επιθετικό ριμπάουντ και goal foul του Μανωλιάδη Β. μείωσαν σε 2 πόντους και κατάφεραν να έχουν την τελευταία κατοχή του αγώνα με 10” για λήξη (και σκορ 82 – 80) στην οποία επιχείρησαν σουτ 3 πόντων, το οποίο όμως ήταν άστοχο με αποτέλεσμα ο ΟΤΕ να πάρει μια πολύ δύσκολη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τσαμπούρης Χ. με 19 (3) και Μαντάς Α. με 17, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Τσόγκας Β. με 31 (4) και Σοφός Θ. με 13 (3) πόντους αντίστοιχα.