07/02/2019 21:15 Super League B 18/19 12 40'

OTE Cosmote1617231066
EY171015749

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Στον Αγώνα της 12ης Αγωνιστικής μεταξύ του OTE COSMOTE και της ΕΥ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66 – 49.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με καλύτερα πατήματα και έκτισαν από νωρίς μία διαφορά 2 κατοχών με πρωταγωνιστή τον Νεοφύτου Α. αλλά οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν άμεσα και με δύο σερί τρίποντα του Δημητράτου Γ. έμειναν κοντά και αμέσως μετά δύο σερί τρίποντα του Μόντι Β. κατάφεραν να περάσουν και μπροστά, με το παιχνίδι να έχει καλό και γρήγορο ρυθμό, τις δύο ομάδες να έχουν καλή παραγωγή και ποσοστά και η περίοδος έκλεισε τελικά με σκορ 16 – 17

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καλό, ελεύθερο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με την ομάδα του ΟΤΕ όμως να μπάινει πιο αποφασιστικά στην 2η περίοδο και με πολύ καλή άμυνα, κυκλοφορία της μπάλας και παραγωγή κοντά στο καλάθι πήρε από νωρίς προβάδισμα 2 – 3 κατοχών, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 33 – 27. Στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες της ΕΥ συνέχισαν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να κερδίσουν το επιμέρους σκορ καμμίας περιόδου ενώ παράλληλα παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης, με αποτέλεσμα οι παίκτες του ΟΤΕ να διευρύνουν και να διατηρήσουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα και ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μόντι Β. με 17 (4) και Δημητράτος Γ. με 13 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Νεοφύτου Α. με 13 (1) και Σοφρώνης Φ. με 7 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ζιώγας Α., Δράκος Θ.