16/02/2020 14:30 Commercial League A 19/20 9 40'

OTE Cosmote2216182177
Boehringer185101548

Ζηρίνειο
Leof. Kifisias 192, Kifisia 145 62, Greece

Για τον Α’ όμιλο της Commercial League Α΄ η ομάδα της OTE Cosmote υποδέχθηκε την ομάδα της Boehringer. Οι γηπεδούχοι πήραν ακόμα μια νίκη στο πρωταθλημα με σκόρ 77-48 και διατηρήθηκαν στην κορυφή του ομίλου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες έπαιξαν άμυνα man to man ενώ στην επίθεση ο ρύθμός του αγώνα ήταν γρήγορος και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 9-5. Οι φιλοξενούμενοι αν και ήταν πίσω στο σκόρ, κατάφεραν να μείνουν κοντά και η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκόρ 22-18.

Στην δεύτερη περίοδο με πλουραλισμό στην επίθεση η OTE Cosmote που έπαιξε και εξαιρετική άμυνα με ένα επιμέρους 16-5 ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκόρ 38-23 ενώ και στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα των ομάδων δεν άλλαξε και παρόλη τη μαχητικότητα της ομάδας της Boehringer η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκόρ 56-33.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι που είχαν ξεφύγει στο σκόρ συνέχισαν να είναι παραγωγικοί στην επίθεση και παρότι χαλάρωσαν στην άμυνα πήραν το ρόζ φύλλο με τελικό σκόρ 77-48 και παρέμειναν αήττητοι.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπαδόπουλος με 25 (2), Καψής με 16 (1) και Μαυράκης με 14, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Ρέκκας-Βεντήρης με 12 (4) και Φθενάκης με 13 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αποστολίδης, Ψύχας