52 - 51

09/11/2021 21:30 Elite League 21/22 2 40'

OTE Cosmote131581652
Deloitte1511141151

Στον Αγώνα της 2ης  Αγωνιστικής μεταξύ της  Cosmote 1 και της Deloitte οι πρώτοι/τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52-51.

Στο 1o  Δεκάλεπτο ενός αγώνα, που από την αρχή φαινόταν πως θα είναι ντέρμπυ είδαμε δύο ομάδες να προσπαθούν από το πρώτο λεπτό να διεκδικήσουν την νίκη.  Από πλευρά επίθεσης και οι δύο ομάδες έπαιξαν οργανωμένα βρίσκοντας σωστές λύσεις και περιορίζοντας τα λάθη στο ελάχιστο τελειώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 13-15.

Μπαίνοντας στο  2ο Δεκάλεπτο  και οι δύο ομάδες συνέχισαν το γρήγορο τέμπο που καθιέρωσαν στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Με καλή κυκλοφορία της μπάλας και πιεστική άμυνα το παιχνίδι συνέχισε να κυλάει πόντο πόντο με σκόρ 5 λεπτά πριν την λήξη του δεκαλέπτου 24-18.Προς το τέλος του ημιχρόνου ωστόσο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στην επίθεση και ύστερα από μερικά λεπτά χωρίς σκοράρισμα η περίοδος έκλεισε με σκορ 28-26.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια παρά το εκπληκτικό κάρφωμα του Φωτόπουλου  επιθετικά δεν υπήρξαν πολλές αξιόλογες προσπάθειες από καμία από τις δύο ομάδες. Προς το τέλος της περιόδου παρά την ασφυκτική άμυνα της Cosmote 1 οι παίκτες της Deloitte κατάφεραν να πάρουν  ένα μικρό προβάδισμα ολοκληρώνοντας την Τρίτη περίοδο με σκορ 36-40.

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα η μπασκετική ένταση του παιχνιδιού είχε κορυφωθεί. Οι μάχες σώμα με σώμα δεν έλειψαν μέσα στο ζωγραφιστό της ρακέτας δείχνοντας έτσι οι παίκτες και των δύο ομάδων για ακόμα μία φορά πόσο ήθελαν την νίκη με το σκορ να είναι 42-47 με 5′ για λήξη. Στην πορεία ο ΟΤΕ πίεσε σε όλο το γήπεδο, μείωσε σε μία κατοχή στο τελευταίο λεπτό και το σκορ ήταν 50-50 με 13” και 51-51 με μόλις 4’’ πριν την λήξη του αγώνα. Με τους παλμούς όλων των παραβρισκόμενων στο γήπεδο να είναι στα ύψη τελικά οι γηπεδούχοι με εύστοχη βολή του Μόντι Β, έφυγαν (όχι εύκολα) με το ροζ φύλλο από τον αγώνα με τελικό σκορ 52-51.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος Χ., Τσουραπάς Γ.