63 - 68

18/11/2023 19:30 Commercial League A 23/24 2 40'

OTE Cosmote817132563
KPMG161782768

Στον Αγώνα της 2ης Αγωνιστικής μεταξύ του OTE Cosmote και της KPMG, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63-68.

Στο 1ο Δεκάλεπτο από την αρχή επικράτησε γρήγορος ρυθμός στο παιχνίδι αλλά με βιαστικές τελικές επιλογές και αρκετά φάουλ ενώ το σκορ ήταν 2-11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν επιθετικά και βρήκαν λύσεις αλλά και οι αντίπαλοι τους κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 8-16.

Στο 2ο Δεκάλεπτο ο OTE Cosmote συνέχισε να πιέζει για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ, σε αντίθεση με την KPMG η οποία επέλεξε οργανωμένες επιθέσεις με την διαφορά να ψαλιδίζεται και άλλο και το σκορ 15-22 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας βρήκαν λύσεις ενώ παράλληλα βελτίωσαν τις επιστροφές τουςς με αποτέλεσμα  να κλείσουν το ημίχρονο με σκορ 25-33.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες του OTE Cosmote να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου (η οποία έκλεισε με σκορ 38-41) αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να κάνουν την ανατροπή και να περάσουν μπροστά και τους παίκτες της KPMG να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα (πατώντας γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο) με αποτέλεσμα να διατηρήσουν μία σταθερή διαφορά 3 κατοχών και να πάρουν τελικά την Νίκη.