60 - 96

21/01/2023 15:00 Group A 22/23 2 40'

OTE Cosmote822161460
Mytilineos2724212496

Στον αγώνα της 2ης αγωνιστικής μεταξύ της Ote Comsote και της Mytilineos, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ διαμόρφωσε ο τελικό 60-96.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 ομάδων επέλεξαν άμυνα man to man για να καταφέρουν να περιορίσουν την αντίπαλη επίθεση. Εκείνη που ξεκίνησε πιο καλά ήταν οι φιλοξενούμενη η οποία όντας ορμητική στην επίθεση είχαν σερί 14 πόντων που τους οδήγησε στο προβάδισμα 2-16 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια κατάφεραν συνεχίσουν το σερί τους και να ανεβάζουν συνεχώς την υπέρ τους διαφορά ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με ένα υπέρ τους 8-27.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι επιθέσεις και από τις 2 πλευρές συνέχισαν να παίρνουν φωτιά κυρίως στο πλευρό των φιλοξενούμενων οι οποίοι κατάφεραν με συνεχόμενα τρίποντα να πληγώνουν την αντίπαλη άμυνα με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 17-40. Στο υπόλοιπο οι παίκτες Ote Cosmote, κατάφεραν να βελτιώσουν την άμυνά τους και χάρη σε ένα σερί 10 πόντων να κατεβάζουν την εισφοράς τους διαφορά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 30 51.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες της μυτιληναίος να μη σταματούν να πατούν το γκάζι και παίζοντας γρήγορα και οργανωμένα ήταν μπροστά με 32 61 στο εικοστό πέμπτο λεπτό του αγώνα. Οι παίκτες οτε κοσμοτε συνέχισε να παλεύουν τον αγώνα με όλες τους τις δυνάμεις ωστόσο αυτές είχαν ξεκινήσει να εξαντλούνται και η διαφορά να είναι απαγορευτική για να διεκδικήσουν κάτι. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 46-72.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Mytilineos, συνέχισαν την παράστασή τους, κατάφεραν να σκοράρουν ξανά διψήφιο αριθμό πόντων και να προηγούνται με 48-86 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Η κούρσα των παικτών της Mytilineos προς τους 100 πόντους δεν κατάφερε να ολοκληρωθεί χάρη στην άμυνα των γηπεδούχων οι οποίοι με μαζεμένα τρίποντα έριξαν λίγο τη διαφορά σαν έναν αγώνα στον οποίον η άμυνά τους πήρε χαμηλό βαθμό.