31/03/2019 16:00 Super League B 18/19 17 40'

Mytilineos1620121159
OTE Cosmote141212745

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Στον Αγώνα της 17ης Αγωνιστικής μεταξύ του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ και του OTE COSMOTE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 59 – 45.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν οργανωμένες και μεγάλες επιθέσεις απέναντι στην ζώνη, με προσπάθειες κυρίως από την γραμμή των 3 πόντων και το σκορ ήταν 8 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ με 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ πήρε προβάδισμα 2 κατοχών αλλά με τρίποντο του Ζωγόπουλου Κ. ο ΟΤΕ μείωσε σε 16 – 14 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, οι δύο αντίπαλοι έμειναν κοντά αλλά με τους γηπεδούχους να παραμένουν μπροστά και το σκορ ήταν 23 – 19 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία της περιόδου παρόλα αυτά ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ πίεσε το τέμπο, χτύπησε στον αιφνιδιασμό και πάλι με 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ ανέβασε την διαφορά σε 3 κατοχές, με τους αντιπάλους του να μην μπορέσουν να ακολουθήσουν το γρήγορο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να δουν το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 36 – 26.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και ανταγωνιστικό μπάσκετ, με τους παίκτες του ΟΤΕ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να κερδίσουν το επιμέρους σκορ καμμίας περιόδου και να μειώσουν σε κανένα σημείο και τους παίκτες του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία διαφορά 3+ κατοχών έως το τέλος και πήραν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Ορφανός Μ., Εφραιμίδης Θ.