Team1234OTT
OTE Cosmote14151310961
ThinkDigital101117141264

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Στον Αγώνα του ΚΥΠΕΛΛΟΥ μεταξύ του OTE COSMOTE και της THINK DIGITAL GROUP (TDG), οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61 – 64.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο σε οργανωμένες και αργές επιθέσεις, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά αλλά η επιθετική παραγωγή ήταν μικρή και το σκορ έγινε 6 – 4 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά ο ΟΤΕ άρχισε να πιέζει το τέμπο με απόπειρες αιφνιδιασμών, βρήκε εύκολα καλάθια και ανέβασε την διαφορά σε 7 πόντους αλλά η THINK DIGITAL αντέδρασε στο τέλος και με 2 σερί τρίποντα του Μάργαρη Β. μάζεψε την διαφορά και έκλεισε την περίοδο με σκορ 14 – 10.

Στο υπόλοιπο του αγώνα ο ρυθμός έγινε σταδιακά όλο και πιο γρήγορος και οι άμυνες άρχισαν να δυναμώνουν, οι δύο ομάδες συνέχισαν να μένουν κοντά και να παίζουν καλό, ανταγωνιστικό και καθαρό μπάσκετ, με τους παίκτες του ΟΤΕ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, άσκησαν press, κέρδισαν το επιμέρους σκορ της 2ης περιόδου και κατάφεραν να διατηρήσουν την διαφορά στο 2ο Δεκάλεπτο (με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 29 – 21), αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να διατηρήσουν την ίδια απόδοση στο 2ο ημίχρονο και τους παίκτες της THINK DIGITAL να αρχίζουν να ευνοούνται από το πιο γρήγορο τέμπο ενώ ταυτόχρονα προσαρμόστηκαν απέναντι στο press και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μαυρίκιο Ν. και Μάργαρη Β. κατάφεραν αργά αλλά σταθερά να ψαλιδίσουν την διαφορά σε μία κατοχή στο τελευταίο Δεκάλεπτο και να ισοφαρίσουν στο τελευταίο 2λεπτό με το σκορ να διαμορφώνεται σε 52 – 52 με 1′ για λήξη. Στο τελευτάιο λεπτό παρόλα αυτά οι άμυνες κυριολεκτικά κυριάρχησαν, καμμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στον extra χρόνο του αγώνα οι δύο αντίπαλοι και πάλι έβγαλαν μεγάλη ενέργεια και πάθος, πήγαν κυριολεκτικά neck and neck, ο ΟΤΕ διατήρησε πρβάδισμα βραχείας κεφαλής στα πρώτα 2 λεπτά αλλά κάπου εκεί η THINK DIGITAL με βολή του Μάργαρη Β. και αμέσως μετά με τρίποντο του Ντότσικα Ο. πέρασε για πρώτη φορά μπροστά, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 57 – 60 με 1:30”, 59 – 60 με 33” και 61 – 63 με 14” και κατοχή φιλοξενούμενων στην οποία ευστόχησαν σε μία βολή κάνοντας το τελικό 61 – 64 και παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Γιακείμη, Αναστασόπουλος